Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Konut Satış İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 azalarak 105 bin 476 oldu. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 166 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip oldu.

İnşaat Maliyetleri 16 Ayın Zirvesinde İnşaat Maliyetleri 16 Ayın Zirvesinde

"RAMAZAN AYINDA KONUT PİYASASI DURGUN SEYRETTİ"

Konut satışlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan emlakçı Şerafettin Başaran, "Şu anda konut arzı yetersiz. Maliyetlerin de artmasıyla çok fazla yeni konut yapılmıyor. Fiyatlar da buna bağlı olarak yüksek seyrediyor.

Yeni daire fiyatlarının eskilere göre daha çok yükseldiğini söyleyebilirim. Eski konutlara deprem sonrası talep oldukça düştü. Ramazan ayında konut piyasası durgun seyretti. Talep yüzde 3-4 oranında oldu. Mart ayında konut satışları oldukça düştü. Nisan ayına da bu şekilde yansıdı" dedi.

"KONUT PİYASASI YAZ AYLARINDA HAREKETLİ OLUR"

Başaran, "Konut piyasasında Haziran ve Temmuz ayı itibariyle hareketlilik olacağını düşünüyorum. Yaz aylarında hareketli olur. Vatandaşlar da TOKİ kura sonuçlarını da bekliyor" ifadelerini kullandı.

Bahçelievler bölgesinde 2+1 yeni bir dairenin 2 milyon 800 bin lira ile 3 milyon liradan satıldığını söyleyen Başaran, "3+1 yeni daireler 3 milyon liradan başlıyor, 4 milyon liraya kadar çıkıyor. Dubleks daireler ise konuma göre değişiyor, ortalama 5-6 milyon liradan satılıyor. 2+1 kiralık daireler 9-10 bin liradan başlıyor. 3+1 kiralık daireler ise 10 bin liradan başlıyor, 13 bin liraya kadar çıkıyor" diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi