Konut satışları uzun bir süredir aylık bazda üst üste düşüşler gösteriyor. Son açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde mayıs ayında 110 bin 588 konut satıldı. Satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 oranında azaldı.

Konut satışlarının üst üste düşüş gösterdiği bu dönemde birinci el satışlardaki değişim ise dikkat çekti. Sıfır konutlarda satışlar Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 artarak 35 bin 558 oldu. Peki konut satışlarındaki gerileme devam eder mi? 

‘SATIŞLARIN DÜŞMESİNDE BİRDEN FAZLA NEDEN VAR’

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı:

“Konut satışlarında kısmen bir düşüş var. Aslında bir önceki aya göre iyi bir artışın olduğunu da söyleyebiliriz. Geçen ay 75 bin seviyesinde olan satışlar bu ay 110 bin seviyesine kadar yükseldi. Bunun aslında olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 2.4 oranında azalma gösterdi. Satışların gerilemesinde birden fazla neden var. Bunlar içerisinde en önemlisi konut fiyatlarına erişimde yaşanan kısıtlılıktır. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışların payı yüzde 9 seviyesinde kaldı.

Bu nedenle krediye erişimde yaşanan problemin konut erişimini önemli derecede etkilediğini görüyoruz. KKM’den çıkışların da nispeten konut tarafında alımlara doğru yönelimi hızlandırdığını söylemek mümkün.

Yüzde 25 Sınırının Kalkması Piyasayı Karıştırdı Yüzde 25 Sınırının Kalkması Piyasayı Karıştırdı

PİYASAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Birinci el konut satışlarında kısmen bir artış var. Mevcutta var olan konut stoku üzerinden kısmi bir artışı gösteriyor. İpotek dışında konut satışlarını etkileyen diğer faktörler ise mevduat faizlerindeki yüksek getiri oranı, kiralara getirilen yüzde 25’lik sınırlama, gayrimenkule getirileceği söylenen ek vergi gibi hususlar yatırımcı tarafında kişileri düşündürüyor diyebiliriz.

FİYATLARDA REEL BAZLI DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Konut fiyatlarında reel bazlı düşüşleri biraz daha görmeye devam edeceğiz. Kiralarda reel bazlı düşüşler biraz daha azalacaktır. Ancak satılık konutlarda düşüş birkaç ay daha devam edecektir.”

Editör: Emlak Zirvesi