Hürriyet'te yer alan habere göre Akbal, “Bunun en önemli sebebi ise pandemi sonrası paranın çok pahalı hâle gelmesi. Avrupa’nın merkezinde lüks konut için metrekaresine 20-30 bin avro ödemek istemeyen yatırımcı, gelecekteki prim değeri daha yüksek olan İstanbul, Dubai gibi merkezlere yöneliyor.

Avrupa ve Amerika merkezli metropollerin primini tamamlamış şehirler olmaları da önemli bir etken. Mesela şehirlerin banliyöleri dahil genel ortalama apartman dairesi metrekare fiyatı Cenevre’de 15 bin 260 avro, Zürih’te 13 bin 880 avro, Londra’da 13 bin 750 avro, Münih ve Paris’te ise 10 bin avro üzeriyken, bu rakam İstanbul geneli ortalamada 26 bin lira. Başka bir ifadeyle bin 320 avro.

Arada Avrupa merkezlerine kıyasla altı kattan fazla fark var. Bu rakamlar lüks konutta ise Avrupa merkezinde ve Amerika’da 30-40 bin avroların üzerinde. Yerli ve yabancı lüks konut alıcıları, İstanbul’daki prim potansiyelini net görüyorlar” diye konuştu.

PRİM POTANSİYELİ

Konut satışları ile ilgili değerlendirme yapan Akbal, dünyada konut satışı gerilerken Türkiye’de 11 ayda 1.3 konut satıldığını kaydetti.

Türkiye konut piyasasındaki değer artışlarına dikkat çeken Akbal, “Knight Frank’ın araştırmasına göre değerlenen şehirler endeksinde yüzde 184.9 ile İstanbul ilk sırada.

İlginç bir bilgi de Ankara (Yüzde 165.4) ve İzmir’de (Yüzde 150.9) ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyor.

Kiracı için Aidat Kira Bedelini Geçemez Kiracı için Aidat Kira Bedelini Geçemez

Metrekare satış fiyatının 15 bin Euro’nun üstünde olduğu Cenevre’nin değerlenme oranı ise yüzde 8 seviyesinde.

Bu oran Londra’da yüzde 6, Milan’da yüzde 5. Artık özetle hem global hem yerli nitelikli gayrimenkul yatırımcısı için prim İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de” şeklinde konuştu.

2 MİLYARLIK YENİ PROJE

Şirket, İstanbul’da yeni bir yatırıma imza atıyor. Emlak Konut GYO güvencesiyle ve hasılat paylaşımı modeliyle geliştirilecek olan Barbaros48 projesi Beşiktaş ilçesinde yer alıyor.

Asya’dan Avrupa’ya 180 derece Boğaz hattını görebilecek bir açı ile inşa edilecek projenin yatırım değeri 2 milyar lira olarak açıklandı.

Ofis-AVM gibi alanların yer almayacağı, sadece rezidans olarak planlanan projede, daire büyüklükleri 100 metrekare ile 350 metrekare arasında değişiyor.

3’üncü kattan itibaren panoramik Boğaz ve Tarihî Yarımada manzarasına hâkim projede, metrekare fiyatı 10 bin dolardan başlıyor.

Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Akbal, İstanbul’un hak ettiği, iki kıtaya layık, bir proje inşa etmek istediklerini vurguladı.

Türkiye’de edindikleri know how’ı Avrupa’ya da taşımaya hazırlandıklarını kaydeden Akbal, “Almanya’da özellikle Frankfurt çevresinde arsa ve proje geliştirmek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz” dedi.