Olay'dan İhsan Aydın'ın "Konuta başvuruda dünya rekoru mu?" başlıklı yazısı...

Kiralara ‘ZAS’ Zammı Gelebilir Kiralara ‘ZAS’ Zammı Gelebilir

Geçen hafta detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut, arsa ve iş yeri satış projesinde neredeyse Balkanlar’daki küçük bir ülke nüfusunun yarısı kadar başvuru gelmesi dünya rekoru olabilir.

Muhalefetin, onu destekleyen çevre ve kuruluşların çeşitli bahanelerle kulp taktıkları, gerçekleşeceğine inanmadıkları konut hamlesine bu denli talep gelmesi, projeye güvenin bir işareti olarak yorumlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu denli yüksek sayıda konutu iki yılda inşa etme vaadine vatandaşların da rekor sayıda taleple güven bildirdiklerini görüyoruz.

Bunun, başarılması durumunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin de Guines rekorlar kitabına girecek bir sayı olacağına düşünüyoruz.

TOKİ bu nedenle büyük bir sınava tabi tutulacak.

Yüklenici firmaların kamu ihalelerine girmekten imtina ettiği dönemde dünya rekoru kıracak sayıda konut inşa projesinin başarıya ulaşmasını biz de gönülden istiyoruz.

Nitekim, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da dün sosyal medya açıklamalarında bu konuda muhalefete şu satırlarla göndereme bulunduğu görülüyor:

“Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde 20 yıldır verdiğimiz sözleri tutuk. Hamdolsun milletimize mahcup olmadık. Dün olduğu gibi bugün de yarın da ne yapıyorsak milletimizin yüzü gülsün diye yapıyoruz.”

Bakan Kurum dün 09.00 itibarıyla İlk Evim İlk İş Yerim projesine 3 milyon 466 bin  250 başvuru geldiğini hatırlattı ve milletin inancının da tam olduğunun altını çizdi.

Kurum, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu güveni boşa çıkarmayacağız. Sayın Kılıçdaroğlu işiniz zor! Ne Cumhuriyet tarihinin en büyük projesine açıktan destekleyebiliyorsunuz ne topyekûn reddediyorsunuz. Siz istenseniz de istemeseniz de bu konutları YA-PA-CA-ĞIZ”  ifadeleriyle de CHP Genel Başkanı’na bu konudaki kararlılıklarını bildirdi.

Bakan Kurum, projenin ilk temellerini de önümüzdeki ekim ayından itibaren atacaklarını vurguladı.

Muhalefetin ve hükümet kanadının açıklamaları gösteriyor ki, proje ülkenin bir numaralı gündem maddelerinden bir haline geldi.

Bir güvensizlik söz konusu olsa, bu denli başvuru yapılır mı?

Demek ki, sözde hesap uzmanlarının ödeme konusundaki kafa karıştırmalarına rağmen yurttaş bu koşullardan daha iyi başka konut alabilme şansının olmadığını düşünüyor.

Editör: Emlak Zirvesi