Haber 7'de yer alan habere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) hayata geçirilen tarihin en büyük sosyal konut hamlesi olan 'İlk Evim İlk İş Yerim' projesi ardından orta gelirli vatandaşlar içinde yeni bir proje başlatıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 4 ocak tarihinde 'Yeni Evim Projesi' kamuoyunu ile paylaşılmıştı. 

FIRSATÇILARIN GÖZÜ DÖNDÜ

Kampanyaya dahil olan konutların limitli olması ve alım yapacak vatandaşların belli şartları yerine getirmesi gerektiğinden dolayı 'kampanyalı konutlar' fırsatçıların gözünü döndürdü.

Bakanlığın uyarılarına rağmen vatandaşın cebine göz dikenler yeni kampanyanın detaylarının açıklandığı andan itibaren ilan sitelerinde fiyatları güncelleyip milyonları bulan zamlar yaptı. Bununla da kalmayan bazı fırsatçılar türlü türlü yeni oyunlara başvurmaya başladı.

KAMPANYALI KAPMANYASIZ AYRI FİYAT VERİYORLAR

‘Yeni Evim’ kampanyası ile konut satış bedeli üzerinden yüzde 5 katkı payı yüklenici hesabından veya finansman tutarından tahsil edilerek finansmanı sağlayan bankalarda geçici hesaplara aktarılacak. Bu tutarlar 1 yıla kadar finansman taksitlerinin ödemelerinde kullanılacak.

KATKI PAYI BAHANE 'ZAM ŞAHANE'

Hem katkı payından kaçmak isteyen hem de durumu fırsatta çevirmek isteyen bazı küçük müteahhitler, ‘Yeni Evim’ kampanyasından yararlanıp 0,69 faiz oranıyla kredi kullanarak ev almak isteyen vatandaşlardan "yüzde 5'lik katkı payını" bahane edip 1 milyon lirayı aşan ek bedel ya da peşin ödeme istiyor.

"KREDİ ÇEKECEKSEN KAMPANYASIZ ÇEK"

Peşin ödeme gücü olmayıp kredi kullanmaya mecbur olan vatandaşlara ise sadece kampanyasız krediyle satış teklif ediliyor.

KAMPANYALI 4 MİLYON TL / KAMPANYASIZ 3 MİLYON TL 

Şöyle ki; müteahhitler ilanda 3 milyon liralık bir daireyi nakit ya da kampanyasız kredi kullanıp almak isteyenlere piyasa fiyatı olan 3 milyon liradan verirken, ‘Yeni Evim’ kampanyasından yüzde 0,69 faiz oranıyla kredi çekip almak isteyenlere 4,5 milyon lira fiyat söylüyor.

2 MİLYON TL'LİK AVANTAJ 200 BİN TL'YE DÜŞÜYOR

Örnek verdiğimiz 3 milyon liralık daireyi 1 milyon lira peşinatla almak isteyen vatandaş eğer geriye kalan 2 milyon lirayı kampanyasız krediden 15 yıl vade ile çekerse;

Aylık taksitleri 44 bin lira ve geri ödemesi 5,4 milyon lira olacak. 3 milyonluk daire toplamda 6,4 milyon liraya gelecek.

Ancak 3 milyon liralık daireyi '4 milyon lira' olarak 0,69 faiz oranıyla kampanyadan yararlanarak almak isteyen vatandaş yine 1 milyon lira peşinat ve geriye kalan 3 milyon lirayı 15 yıl vadeli yüzde 0,69 faiz oranı ile çekerse;

Konut Kredisiyle Ev İmkânsız! Konut Kredisiyle Ev İmkânsız!

Aylık taksit 29 bin lira, geri ödemesi ise 5,2 milyon lira olacak. Toplam dairenin maliyeti ise 6,2 milyon liraya gelecek.

NORMALDE 2 MİLYON TL UCUZA GELECEK

Ancak vatandaş daireyi mevcut fiyatı olan 3 milyon liradan 0,69 faiz oranıyla kampanyadan yararlanarak alabilse ve 2 milyon lirayı 15 yıl vadeli yüzde 0,69 faiz oranı ile çekerse; 

Aylık taksit 19.437,73 lira toplam geri ödemesi ise 3,5 milyon lira olacak. Toplam ise 4,5 milyon liraya gelecek.

İKİ BAKAN UYARMIŞTI

Proje açıklanırken hem Bakan Kurum hem de Nebati, fırsatçılık peşinde olanları peşin peşin uyararak gerekli yaptırımların uygulanacağını söylemişti. 

Bakan Kurum, "Konut fiyatlarını takip edeceğiz. Asıl olan komisyonun görevi de projeye dahil olan firmalar girdiğinde bizim belirlediğimiz kriterler durumu girecek. Uymamaları halinde yapacağımız sözleşme ile onlara sağladığımız garantörlük ve bu konut kredisinden yararlanamayacaklar." derken Bakan Nebati ise, "Bu çalışma içinde aylardır süren paydaşlarımızla birlikte, Çevre Şehircilik Bakanlığımızın içinde olduğu bir konsept oluşturuldu. Bu son dönemin en önemli kampanyalarından olmuş oldu.

Kısa günün kârı olarak olaylara bakıp böylesine bir kampanya içerisinde gerçekten ihtiyacı olanların... Bunun içerisinde kim ki yanlış iş yapıyorsa mayıs ayından ya da önceki ayın kampanyalardan vatandaşımızın ferasetine göre iş yaptık. Gördük ki fırsatçılar var." uyarısında bulunuştu. 

FIRSATÇILAR TEK TEK TESPİT EDİLİYOR

İlan sitelerinde piyasayı manipüle edenler için harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat artışlarının yaşandığı ilanları tek tek inceliyor. İnceleme sonrası ise tespit edilen fırsatçılara yüksek cezalar kesilecek.

Editör: Emlak Zirvesi