Konut finansmanına yönelik paketlerin önemli bir gelişme olduğunu belirten GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, bu adımın arz talep dengesinde oluşan dengesizlik için çözüm olabileceğini açıkladı.

Milliyet'te yer alan habere göre, Kalyoncu konuyla ilgili olarak, “Birkaç yönüyle bu düzenlemenin oluşturacağı olumlu etkilerden bahsetmek gerekirse;

İlk defa konut alacaklar için kullandırılacak bu paketin, alt gelir grubunun konut sahibi olabilmesi adına başarılı bir politika olduğunu düşünüyoruz.

Vadenin 10 yıl olması yine toplumda faydalanacak kesimi genişletecektir.

Finansman paketinden ise özellikle küçük ve orta ölçekli yüklenici ve geliştirici firmaların faydalanacağını düşünüyoruz bu yaklaşım paketin sektörün geniş bir kesimine etki edeceğini gösteriyor.

Bu paketten faydalanan firmaların projelerindeki fiyat politikasının regüle edilmesini erişilebilirlik açısından yine olumlu buluyoruz.

Döviz ve altın birikimlerinin ekonomiye kazandırılmasını sağlayacaktır.

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de maliyet artışından dolayı duran veya yavaşlayan projelerin tamamlanmasını ve kentlerimize kazandırılmasını sağlayacaktır.

En önemlisi ise gayrimenkul sektörünü canlandırarak istihdam ve üretim anlamında ekonomimize faydalı olacaktır” açıklamasında bulundu.

Sürdürülebilir ve öngörülebilir konut üretimi için arsa ihtiyacına ve arsa maliyetlerine yönelik de düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizen Kalyoncu, “Şu anda konut üretimine uygun arazi bulunamaması ve uygun arazilerin ise maliyet olarak proje içerisinde çok ciddi yer tutması sektör için en kritik konuların başında geliyor.

Arsa maliyetini toplam geliştirme maliyeti içerisinde özellikle büyük şehirlerde yüzde 50’den yüzde 20 mertebelerine düşürecek ve bu kapsamda geliştirilen projelerde kira veya satış fiyatının erişilebilir düzeyde tutulmasını sağlayacak bir mekanizma tasarımının, konut üretimini daha çok teşvik edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon 488 Bin TL! Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon 488 Bin TL!

Üretime Destek

Mehmet Kalyoncu, “Konut alıcısına yönelik paketin 2 milyon lira ile sınırlı olması ve ilk defa konut sahibi olacak kişileri kapsaması yatırım amaçlı konut alımını engelliyor ayrıca büyük şehirlerde bu fiyatlarda markalı konut projelerinden ziyade küçük ölçekli firmaların projeleri var.

Firmalara sağlanacak finansman paketinde ise fiyatların regüle edilmesinin ve bu paketin daha çok küçük ölçekli firmalara kullandırılacak olmasının bu yönde bir suistimale mahal vermediğini görüyoruz” dedi.