Akşam'da yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, hemen her alanda karşılaşılması muhtemel fahiş fiyat artışlarına yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

Bu kapsamda ilk etapta 44 bin 730 adet satılık veya kiralık konutta fiyat artışı tespit edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, "Devletimiz, depremden zarar gören vatandaşlarımıza kira yardımı yapıyor. Bazı vatandaşlarımız, bölgeden ayrılarak diğer illerde konut kiralayabiliyor.

Vatandaşlarımızın taşındıkları illerde gerek kiralık gerekse de satılık konutlarda fiyat hareketlerini yakından takip ediyoruz. Ülke genelinde bu bağlamda elde ettiğimiz ilk verilere göre deprem tarihi sonrası fiyatlarında artış yapan 37 bin 367 satılık ve 7 bin 363 kiralık konut ilanı tespit ettik.

Sahada yapacağımız denetimlerde fahiş fiyata yönelik çalışmalarımızın sonucunu değerlendirilmek üzere Ticaret Bakanlığı ile paylaşacağız" diye konuştu.

YOL DENETİMİ ARTTI

Başka bölgelerden personellerini, sıkı denetim için deprem bölgesine yönlendirdiklerini ve mevcut durumu suistimal edenlere karşı gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Bayrakdar "Bu kapsamda deprem felaketinin ilk günlerinden itibaren özellikle şehirlerarası bağlantı yollarında yol denetimleri gerçekleştiriyoruz" dedi.

ASANSÖR FİYATLARI

Bu yollar üzerindeki dinlenme tesislerinde depremden zarar gören vatandaşların durumlarından yararlanmak isteyenlere karşı mücadele ettiklerini belirten Bayrakdar, "Diğer taraftan deprem bölgelerinde eşya taşıma, eşyalara ilişkin asansör hizmetleri gibi hususlarda da denetimler yürütüyoruz" diye konuştu.

Depremin ilk haftalarında depremzedelerin taşınma sırasında kullandıkları 3-7 bin lira olan asörser hizmeti bedelenin bir anda 12-15 bin liralara kadar çıkması, nakliye ücretinin de 10-15 liradan 25-30 bin liralara kadar ulaşması üzerine, bazı depremzede illerin valilikleri de hem asansör hem de nakliye ücretlerine tavan uygulaması başlatmıştı.

Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu

İDDİALAR ASILSIZ HACİZ YAPILMADI

Bekir Bayrakdar, bazı sosyal medya platformlarında kamuoyunda infial oluşturmak amaçlı olduğu çok net anlaşılan, devletin afetzedelere yaptığı yardımlara vergi dairelerince haciz konulduğu yönünde 'tamamen asılsız' paylaşımlarda bulunulduğunu belirtti. Vatandaşların bu paylaşımlara itibar etmemesi gerektiğini belirten Bayrakdar, şunları söyledi:

"Öncelikle şunu belirteyim, vergi daireleri kamu alacaklarının tahsili için depremin vuku tarihinden itibaren hiçbir haciz uygulaması yapmamıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle de vergi dairelerince yapılanlar da dahil olmak üzere, tüm icra takipleri durdurulmuştur. Deprem tarihinden önce konulmuş hacizler ile ilgili ise şunu belirtmek isterim.

Vergi dairelerince bankalara gönderilen haciz talepleri gönderildikleri andaki varlıklara tatbik edilir, daha sonra hesaplara yatan paralara etkisi bulunmaz. Bu nedenle deprem tarihinden sonra hiçbir şekilde haciz yapılmadığından daha önce hesapta haciz olsa dahi bu haciz, devlet tarafından yapılan deprem yardımlarına etki etmez."

ALO 189'A BİLDİRİN

Fahiş fiyatla karşılaşan vatandaşlara yönelik çağrıda bulunan Bekir Bayrakdar, "Vatandaşlarımız herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerek CİMER, VİMER gibi uygulamalarla, gerekse ALO 189'u arayarak telefonla bize bu hususlarda gördükleri eksiklikleri şikayet edebilirler" diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi