Gazetes Pusula'dan Nihat Altay'ın "Kötü Niyetli Emlakçılar Fiyatları Yükseltiyor" başlıklı yazısı...

Sosyal konut projesinin açıklanması üzerine bazı ev sahipleri ve emlakçıların ev ilanlarını yayından kaldırdıklarına veya fiyatlara zam uyguladıklarına dair şikayetler alıyoruz.

Yukarıda bahsettiğim gibi TOKİ’nin başlattığı proje yoksula özgü bir çalışma olursa konut ve kira fiyatlarının düşmesine katkı sağlayacaktır. 

Ancak emlakçılara önlem alınmadığı taktirde her çalışma daima eksik kalacaktır. Bakın Erzurum’da aldığım bir kaç şikayeti sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yıldızkent’te hastaneye çok uzak mesafede olmayan, aylık kira ücreti 5 bin lira olan ev bir aydır ilanda duruyor ve arayanlara evin tutulduğu söyleniyor. 

Yüksek fiyatla ilana konulan ev kiraya verildi ise neden ilanda tutuyorsunuz? Arayıp da tutmak isteyenler olmasa unutuldu diyeceğim ama öyle bir imkân yoktur. 

Konut Fiyat Artışında İstanbul Dünya Lideri! Konut Fiyat Artışında İstanbul Dünya Lideri!

Yine başka bir şikayet, ‘ilanda ki kiralık evi tutmak isteyen doktora eşinin de doktor olma şartı getirilmesi nasıl bir kriterdir?’ İlanda ki evi tutmak için, karı, koca doktor olmak zorunda.

Eşlerden birinin doktor olması kabul edilmiyor. Yani kısaca ev kiraya verilmek istenmiyor. Başka bir şikayette hanehalkında tek kişinin memur olması yetmiyor.

‘Kriterlerde karı kocanın memur olma şartı var.’ Başka örnekte bodrum katı bir evin ‘400 bin liraya satılması imkansız olduğu halde’ o fiyatla aylarca ilanda bekletilmesi ev fiyatlarını yükseltme çabasıdır. 

Bu örnekler gibi yüksek fiyatlarla ilana konulan daha pek çok evin aynı kişiler tarafından kiraya verilmemesi veya satmak istenmemesinin nedeni kötü niyetten başka bir şey değildir.

Ev alma noktasında herhangi bir ilan takibi yapan tüketici o ilanı gördüğü ve iletişime geçtiği andan itibaren ekran görüntüsü almalıdır. Satışa sunulan eve fırsatçılık yapılarak ikinci veya üçüncü fiyat artışı uygulanıyorsa tüketiciler ilk aldıkları ekran görüntüsü ile birlikte CİMER üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığı’na, Ticaret İl Müdürlükleri’ne ve Haksız Fiyat Artışı uygulaması üzerinden HFA’ya şikayet ederek ceza almalarını sağlayabilirler.