SİMDER Cumartesi Sohbetleri Kahvaltı Programı’nda konuşan Başkan Yunus Güney yapı sektöründeki çözüm bekleyen konulara değindi.

Başkan Güney, son 3-4 yıldır uygulanan ekonomi politikaları sonucu yapı inşa girdilerinde yaşanan artışların, konut fiyatlarının da yükselmesine sebep olduğunu, bu durumun tüketiciyi kredi kullanımına yönlendirmesine karşın piyasada uygun faiz oranlı ve vadeli kredi bulunamadığını belirtti.

Bankaların kredi musluklarını kısmasının tüketicinin konuta ulaşmasını güç hale getirdiğini söyleyen Güney, sektörde satışlarda ciddi azalmalar yaşandığını ve konut stokları oluşmaya başladığını ifade etti.

Bu durumun müteahhitlerin yeni bina yapmasını güçleştirdiği gibi kira enflasyonuna da sebep olduğunu belirten Güney, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan yeni hükümetten yapı sektörünün önünü açacak düzenlemeler yapılmasını istedi.

“İşlerimiz ciddi anlamda durdu”

Başkan Güney, “Konut piyasasında son 2 aydan beri ciddi anlamda işlerimiz durdu. Geçen yılki satışlarımız ile bu yılki satışlarımız arasında yüzde 40-45 bir azalma var. Dolayısıyla bu biz müteahhitleri ekonomik zorluğa sokmaya başladı. Konut üretmekte çok zorlanmaya başladık. Bankaların hiçbiri artık kredi vermiyor.

Dolayısıyla kredi alamayan tüketicinin konut alma şansı da yok. Kredi veren bankalar da çok yüksek kredi veriyor ve kredi vadelerini çok kısalttılar. Tüketicinin, konut almak isteyen kişilerin konuta ulaşması çok zorlaştı. Ellerinde nakit yok. Bankalar kredi vermiyor.

Son 1 yıldan beri konut stokları oluşmaya başladı. Bunun neticesi konut almak isteyen kişilere taahhütte bulunduğumuz arsaları yapmakta güçlük çekmemizdir. Bunun neticesi kira enflasyonunun artmasıdır” diye konuştu.

Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alternatifi Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alternatifi

Programda Başkan Güney’in konuşmaları sonrası bu haftanın konukları olan Arkoz Gazbeton A.Ş. firmasının Satış & Pazarlama Koordinatörü İbrahim Yılmaz ve Satış & Pazarlama Müdürü Mehmet Algan, gazbeton uygulamaları ve maliyet analizleri ile ilgili SİMDER üyeleri ve misafirlerine seminer verdi.

Seminerde fabrikası Samsun’un Havza ilçesinde bulunan, Arkoz Gazbeton’un modern ekipmanlar kullanarak yıllık 450 bin metreküp üretim kapasitesiyle gazbeton ürünleri üreten Arkoz Holding grubu şirketlerinden biri olduğu ve müşterilerine en yakın marka olarak en üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflediği belirtildi. Yüksek kaliteli, maliyet avantajı sağlayan, çevre dostu ürünler üreten Arkoz Gazbeton’un yurtiçi ve uluslararası pazarda önemli işler yaptığı vurgulanarak gazbeton uygulamalarının sağladığı avantajlar açıklandı.

Editör: Emlak Zirvesi