Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı

Türkiye’de 2022 yılı içinde enerji faturalarına zam üstüne zam yapıldığını hatırlatan Ahmet Akın, “Türkiye’de Enerji Yoksulluğu” başlıklı bir rapor yayınlayarak şu saptamalara yer verdi:

Erişim lüks oldu: Elektrik konut tarifesine yapılan toplam üç zamla düşük kademe yüzde 89.5, yüksek kademe ise yüzde 185 oranında zamlandı.

Doğalgaz konut tarifesi ise yapılan toplam üç zamla birlikte yüzde 164.1 oranında arttı. Akaryakıt ürünlerine de yıl boyunca art arda zam yapıldı. İstanbul’da benzinin litre fiyatı 12 lira 91 kuruştan 22 lira 69 kuruşa yükseldi.

Faturalar 2 bin lirayı geçti: Asgari tüketim olarak kabul edilen 240 kilovatsaatin faturaya yansıması 417 lira olurken ısınma amacıyla günlük 10 metreküp doğalgazın bir aylık tüketim faturası ise bin 716 liraya çıktı. Isınma ve asgari elektrik tüketiminin bedeli 2 bin 133 lira olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin üçte biri: Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa bölgesinde; enerji faturalarının gelirin yüzde 25’ini bulması durumunda enerji yoksulluğu tanımını yapmaktadır.

Türkiye’de bu tutar asgari ücretin yüzde 39’una denk gelmektedir. Bu veri asgari ücretle çalışanların özellikle kış aylarında derin bir enerji yoksulluğu yaşadığını ortaya çıkarmaktadır. 

İktidar farkında değil: Asgari ücrete artışı vatandaşın cebine Şubat 2023’te girecek. İktidar sözcüleri milletten o kadar kopmuşlar ki, Türkiye’de ortalama ücretin asgari ücretin iki katı olabileceğini söylüyorlar. Türkiye’de ücretli çalışanların yüzde 47’si asgari ücretli.

Editör: Emlak Zirvesi