Bir zamanlar 1 milyar dolar değere ulaşan Decentraland'de haftada sadece 20 ila 30 kişinin fiilen mülk alıp sattığı söyleniyor. Metaverse evreninde 2021 yılında başlayan sanal arsa 'alım satımı' son günlerde en büyük düşüşünü yaşıyor.

Metaverse platformlarında sanal objeler tasarlayan mimar Hunter Swihart, "Büyük işletmelerin milyonlarca dolara arazi satın almasıyla fiyatlar fırlamıştı. Şimdi geri dönüp bakıldığında bu korkunç bir hataydı" diye konuştu.

Sosyal medya, oyun ve metaverse platformu Decentraland ve The Sandbox o dönemde patlama yaratan sanal arsa satışlarında en önde gelen uygulamalardandı.

Sanal arsalar NFT karşılığında fahiş fiyatlara satılırken, moda markaları buralarda defileler düzenliyor, müzisyenler de sanal konserlere imza atıyordu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre 2022'den itibaren bu uygulamaların popülerliği hızla azalmaya başladı.

Disney ve Microsoft gibi devler metaverse stratejileri geliştirmek üzere kurduğu birimleri kapatır veya küçültürken, The Wall Street Journal da Decentraland'deki arazilerin satış fiyatının bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 90 eridiğini yazdı.

Londra'da Konut Fiyatları Geriledi Londra'da Konut Fiyatları Geriledi

Metaverse platformlarında sanal objeler tasarlayan mimar Hunter Swihart, "Büyük işletmelerin milyonlarca dolara arazi satın almasıyla fiyatlar fırlamıştı" diye konuştu.

"Şimdi geri dönüp bakıldığında bu korkunç bir hataydı" ifadelerini kullanan Swihart, Decentraland'ın yakın gelecekte batabileceğine inandığını söyledi.

Editör: Emlak Zirvesi