Hürriyet'te yer alan habere göre Okan Holding, ABD Miami’de yaklaşık 5 yıl önce aldığı araziye, Miami’nin en yüksek gökdelenlerinden birini yapmak için hazırlıkları tamamladı.

Cuma günü 400 milyon dolarlık yatırımın temeli atıldı. Temel atma törenine Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Murat Mercan, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Türkiye Cumhuriyeti Miami Başkonsolosu Feyza Barutçu Altuğ ve Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan katıldı.

ABD’de şimdiye kadar, bir Türk firmasının hayata geçirdiği en büyük projeler arasında yer alan Okan Tower Miami’nin temel atma töreninde konuşan Bekir Okan, “400 milyon dolara mal olan projemizle Türkiye’nin adını Miami’ye taşıyoruz.

Son yıllarda dünyanın en gelişen şehirlerinden biri olan Miami sadece Turizm merkezi değil, gayrimenkul, finans, medya, sanat, spor ve uluslararası ticaretin de merkezi. Miami yeni yatırımlar listesinde 1. kent, istihdamda en hızlı 2. kent. Son dönemde Miami’yi ABD’nin en önemli kentlerinden biri yapan inşaat sektörü oldu.

Giderek iskanlaşan Miami’ye son dönemde başta Türkler olmak üzere Avrupalı ve Güney Amerikalı yatırımcılar konut almak için büyük ilgi gösteriyor. Miami’de konut fiyatları New York ve İstanbul’a göre hala daha cazip durumda” diye konuştu.

2 MİLYAR DOLARLIK İNŞAAT

Okan Hoding’in davetlisi olarak gittiğimiz Miami’de Hürriyet’e konuşan Bekir Okan, “Okan Holding bugüne kadar hem yurtiçinde hem de yurtdışında 2 milyar doları bulan inşaat işleri gerçekleştirdi.

Okan Rezidans, otel ve ofislerden oluşan Okan Tower Miami projesi tamamlandığında, şehir merkezinin tam orta noktasında 70 katı ile yükselecek. Tower Miami projesi karma bir proje olarak öne çıkıyor. Projede 399 adet daire bulunuyor.

Yatırımcılar Rotasını Manchester'a Çeviriyor Yatırımcılar Rotasını Manchester'a Çeviriyor

236 adet Hilton condo-hotel konseptindeki dairenin yanı sıra, 149 sky rezidans, 14 loft ünite yer alıyor. 5 yıldızlı otelin oda sayısı ise standart odadan kral dairesine kadar farklı oda tiplerinde olmak üzere 316. 4 katta A sınıfı ofis katları yer alıyor. Otopark alanı 10 kata yayılıyor.

Projede 4 sosyal tesis, Sinema salonu, Türk Hamamı, spa, sağlık ve spor merkezleri, 3 ayrı yüzme havuzu ve 70. katta sonsuzluk havuzu bulunuyor.

Projeyi 2025 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Daha şimdiden konutların yüzde 35’i satıldı. Metrekare satış fiyatları yaklaşık 12 bin dolar civarında. ABD’den Brezilya’dan, Meksika’dan çok ilgi gördük. Bu yılın sonuna kadar konutların yüzde 50’sini satmayı planlıyoruz” dedi.

YATIRIMCILARIN ÖNÜNÜ AÇACAK

Bu projeyle Türk-Amerikan ilişkilerine katkıda bulunmak istediğini belirten Okan, “Ben buradan para kazanacağım ancak ülkem de kazanmış olacak. Burada kazandıklarımızla Türkiye’de de yatırım yapacağız, istihdam sağlayacağız.

Burada yaptığımız yatırımlar Türk yatırımcıların önünü açacak. Miami’nin en yüksek binasını yapmak için temel attık.

Bu çok büyük bir olay. Türkiye’deki bankalardan kredi kullanmadık. Tüm yatırımı kendi öz sermayemiz ve ABD’li finans kuruluşlarından aldığımız finansmanla yapacağız. Bu projeyle Türk bayrağını Miami’de dalgalandıracağız” ifadelerini kullandı.

‘GURURLU VE HEYECANLIYIZ’

Törene katılan Hilton Dünya Başkan Yardımcısı Jhon Koshivos da Hürriyet’e şu değerlendirmeyi yaptı: “Okan Grubu’nun Miami’de hayata geçireceği böyle muhteşem bir projede yer aldığımız için çok heyecanlıyız, gururlu ve onurluyuz. Türkiye’de de çok eskiden beri varız. Yatırımlarımızı da devam ettirmeyi hedefliyoruz.”

‘MİAMİ VE GAZİANTEP KARDEŞ ŞEHİR OLSUN’

Bu projenin başından bu yana elinde gelen desteği verdiğini ifade eden Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, “Bundan sonrası için de elimden gelen desteği vermeye devam edeceğim. Bu projenin Miami’ye çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. 2026’da Miami Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Projenin kupa öncesinde devreye girmesi çok iyi olacak” dedi.

Söz konusu yatırımın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğine dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Murat Mercan da, belediye başkanı Suarez’e Bekir Okan’nın memleketi Gaziantep ile Miami’nin kardeş şehir olması için teklifte bulundu. Başkan Suarez de teklifi kabul etti.