Medyabar'dan Hüseyin Can İğdir'in haberine göre, yaşanan döviz krizi ve ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle müteahhitler yeni konutlar yapmakta zorlanırken mevcut kiralık evler neredeyse altın gibi değer kazandı.

Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması, yaz aylarının yaklaşması ile evlilik planı yapan çiftlerin artması ile birlikte Sakarya'da kiralık evlere olan talep adeta patladı.

Sakarya'da kiralar en az yüzde 50 artış gösterirken, kiralanacak ev bulma sıkıntısı da giderek büyüdü.

Kiralık Ev Arayanlar Bekleme Listesine Alınıyor

Yaşanan kiralık ev krizi ile beraber, bazı emlakçıların kiralık ev arayanları bekleme listesine aldığı boşalan dairelere neredeyse bir günde yeni müşteri çıktığı öğrenildi.

Bekleme listesini gören kiralık ev arayan vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemiyor.

Ev Sahipleri Artıl Daha Seçici

Ev sahipleri evlerini kiralarken devlet dairlerinde çalışan memur kesime ev vermek istedikleri, özel sektörde çalışanlara ise ev vermek istemedikleri öğrenildi.

Ev sahiplerinin bu tutumu ile özel sektörde çalışan kişilerin mağduriyeti ise büyüdü.

Gayrimenkulde Yabancı Yatırımcılara İhtiyaç Var Gayrimenkulde Yabancı Yatırımcılara İhtiyaç Var

Mülakatı Geçemeyene Ev Yok!

Öte yandan ev sahipleri birer emlakçı gibi evlerini kiralamak için gelenlerin adeta çetelesini tutuyor.

Kiracı adaylarının anne-babasının ne iş yaptığından kaç para maaş aldığına, çalıştığı işte kaç yıldır çalıştığından varsa arabasının markasına, çocuğunun okuduğu okulun özel mi devlet okulu mu olduğuna kadar onlarca soru soran ev sahipleri kiracılar arasında şartlara en uygun ve en yüksek kirayı alabilecekleri kiracılar ile anlaşıyor...

Kiralar Rekor Kırıyor

Kiralık eve olan talebin artması ve konut sayısının az olması ile ev sahipleri kira ücretini de arttırdı. Artışın en çok görüldüğü Serdivan, Adapazarı gibi ilçelerde  bin 500 lira olan evler 3 bin liraya kadar yükseldi.

Eski Kiracılara Çık Baskısı

Fiyatlar artınca evinde kiracı bulunan bazı ev sahipleri de kirayı yasal orandan daha fazla artırmaya çalışıyor.

Kiracıların Medyabar Whatsapp İhbar Hattı'na gönderdiği şikayetlerde ev sahipleri tarafından kendilerine baskı yapıldığı öne sürüldü.

O baskıya maruz kalan kiracılardan biri, "Ev sahibim oğlum gelecek evimden çık" dedi.  Ben ev nereden bulacağım bu evin aynısı için en az bir asgari ücret istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Evlenecek Çiftler Ev Bulamıyor

Öte yandan yaz aylarında düğün yapmayı planlayan çiçeği burnundaki çiftler ise oturacakları evi bir türlü bulamıyor.

Ev bulamadıkları içinde ev eşyalarını temin edemeyen çiftler bu sorun ile baş etmeye çalışıyor. Genç çiftler evlilikleri başlamadan bir çok sorunla baş etmek durumunda kalıyor...

Editör: Emlak Zirvesi