Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Kiranın da altında taksitle ev sahibi yapacağız." açıklamasını yaptı.

CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şunları söyledi:

Merdiven Altı Kira Vurguncuları Türedi! Merdiven Altı Kira Vurguncuları Türedi!

Tüm dünyada pandemiyle birlikte bozulan bir tedarik zinciri var. Üretimde, gıdada, hammaddede...

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi tarihinde yaşamadıkları enflasyon oranlarını yaşıyorlar.

Bir enerji krizi söz konusu. Tüm bunların tedarik zincirini bozduğunu görüyoruz. Her türlü desteği aslında vatandaşımıza gösterdik. Bundan sonra da aynı anlayışla çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Biz sahada milletimizin bu noktadaki sorunlarını dinleyen bir iktidarız. Bizim farkımız bu.

Konuttaki artış, gerçekten enflasyonun üzerinde oldu dediklerinde hemen 1 hafta içinde Sayın Cumhurbaşkanımız talimatları veriyor ve çalışmalar yürütülüyor.

Konut ihtiyacı olan vatandaşlarımız için yeni bir paket açıklandı. Bu çalışmayı biz yine sürdürüyoruz.

Vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlayacak çalışmaları birlikte yürütüyoruz.

Girdide, hammaddede, geliştiricilere destek olabilecek çalışmaları yapıyoruz. Son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımız ev sahibi olsun diye bir çalışma başlattılar.

2002 yılından bugüne 1 milyon 137 bin konut üretmişiz ve üretmeye de devam ediyoruz. İnşallah ağustos ayında da sanayi tesisleri kuracağız.

Orta ölçekli işletmeci kardeşlerimiz illerde gelen talebe göre belirlediğimiz alanlarda sanayi sitesi kuracağız. Kura yöntemiyle çok az peşinatlarla 15 - 20 yıllık vadelerle olacak.

İlk kez bu programda söylüyorum, ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bu projeyi vatandaşlarımıza sunacaklar.

Ankara'da Gölbaşı'nda çıkacağız. Gölü tamamen temizledik, yürüyüş yollarımız var.

Bir millet bahçesi de orada yapıyoruz. Konutlarımızı zaten her ilde yapacağız, ciddi bir rakam da açıklayacağız. Kiranın da altında taksitle ev sahibi yapacağız.

Temel şart evi olmayan ve şehit ailelerimize destek olabilmek...

Bu arsaları konut yapmak için satışa çıkaracağız. Dikey yapı olmayacak.

İstanbul'da da Çatalca tarafında olsun, Tuzla taraflarında olsun alanlarımız var. Orada da güzel bir sosyal konut projesi yapacağız.