Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran arsa almak isteyenleri uyardı...

Pandeminin tüm dünyayı kasıp kavurduğu günlerde arsa satışları patlama yaşadı. Sonraki süreçte Kahranmanmaraş’ta yaşanan ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan depremler arsa alıcılarının sayısını artırdı.

Bazı firmalar ise imara açık olmayan alanları satarak yatırımcının mağdur olmasına neden oluyor. TGRT Haber ekranlarında yatırımcılara kritik uyarılarda bulunan Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran konuya dair önemli açıklamalar yaptı. 

ARSA YERİNE TARLA SATIYORLAR

Arsa yatırımı yapmak ya da müstakil ev sahibi olmak hayali ile hareket eden bazı alıcılar tapuya gittiklerinde büyük bir şok yaşıyor. Son dönemlerde ortaya çıkan bazı arsa satıcıları arsa yerine tarla satıyor. Tapuda tarla olarak görülen alanlar genellikle imara açık alanlar olmuyor.

Yetki Belgesi Mutlaka Kontrol Edilmeli Yetki Belgesi Mutlaka Kontrol Edilmeli

Bir tarlanın imara açılması için arsa niteliği kazanması gerekiyor. Ancak bunun olması için de tarlanın farklı özelliklere sahip olması gerekiyor. Hal böyle olunca arsa diye tarla alan yatırımcı sahip olduğu alana herhangi bir yapı inşa edemiyor. 

“EVRAKLARI MUTLAKA İNCELEYİN”

Konuya ilişkin önemli bilgiler veren Evrim Kırmızıtaş Başaran şunları kaydetti: Bir takım arsa satış yerleri ortaya çıktı. Herhangi bir denetimi olmayan herhangi bir kurumsal marka çatısı altında olmayan arsa satış ofisleri var.

Örnek vermek gerekirse ben size dedim ‘Benim elimde Çanakkale’de çok güzel bir arsam var.’ Öncelikle bununla ilgili evrakı siz istemelisiniz. O evrakın üzerinde arsa mı yazıyor, tarla mı yazıyor? Arsa dediğimizde imara açık ve yapı yapabilirsiniz. 

DOĞRU ARAŞTIRMA YAPIN

Başaran “Size ucuz olarak takdim ediliyorsa, bundan dan şüphe duyun çünkü ucuz ayrıdır uygun fiyat ayrıdır. Ancak tarla imara açık olmuyor” açıklamasını “Yapılması gereken doğru araştırma doğru insanlarla birazda kendilerinin bilinçlenmesi gereken bir süreçteyiz” uyarısında bulundu.

Editör: Emlak Zirvesi