Türkiye Gazetesi'nden Necmi Çiçekçi'nin haberine göre, mutfak tezgâhlarının uygun maliyetli olmasının dışında dayanıklı ve hijyenik olması, çizilmemesi ve dekoratif olması gerekiyor. Peki mutfak tezgâhı seçerken nelere dikkat edilmeli…

AHŞAP

Ahşap tezgâhlar sıcak bir görünüme sahip olmasıyla tercih edilirken her mutfak dolabı ve zeminiyle uyum yakalaması dikkat çekiyor.

Ahşap tezgâhların suya dayanıklı olmadığı yargısı da gerçeği yansıtmıyor. Uzun yıllar kullansanız bile ahşabın görünümü değişmiyor.

Ancak ahşap tezgâhlar yüksek ısıya karşı dayanıklılık noktasında diğer tezgâhlara göre geride kalıyor.

Mutfak Tezgahı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Mutfak Tezgahı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aynı zamanda ahşap tezgâhların yüzeylerinde zamanla aşınmalar meydana gelebildiği için düzenli bakım yapmak gerekiyor.

CORIAN

Hangi mutfak tezgâhı daha iyi diyenler için akrilik reçinelerin, minerallerin ve renklendiricilerin karışımından oluşan corian tezgâhlar da sıklıkla tercih edilir.

Sert yüzeyli olan corian tezgâhlar, çizilme ve darbelere karşı dayanım gösterdikleri için uzun ömürlüdür. Kolayca şekil alabildiklerinden her mutfak tipinde kullanılabilir. 

LAMİNANT

Sıkıştırılmış tuğla ve cila tabakasından oluşan laminant tezgâhlar, kimyasallara dayanımı ve leke barındırmamasıyla dikkat çeker.

Uygun maliyetli bir tezgâh almak isteyenler için idealdir. Ancak ısıya ve çizilmelere karşı diğer tezgâhlara göre direnci daha düşüktür.

KOMPOZİT

Çimstone ve kuvars olarak bilinen kompozit tezgâhlar, doğal taştan üretilir ve yapısındaki kuvars sebebiyle çok sert ve dayanıklıdır.

Çizilme ve darbe gibi durumlarda direnç gösteren kompozit mutfak tezgâhları uzun ömürlüdür. Ayrıca renk geçişlerindeki kalitesiyle dekorasyonunuzu üst seviyeye çıkarır. Fazla bir renk seçeneği sunmasa da sade bir mutfak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

GRANİT

Mutfak tezgâhları arasında çok tercih edilen malzemelerden biri de granittir. Doğal taş görünümüne sahip granit tezgâhlar, farklı tarzları ve mutfak dekorasyonuna kattığı bütünlükle geniş bir kullanım alanına sahip.

Lekelere ve yüksek ısıya karşı maksimum direnç gösteren granit mutfak tezgâhları, uygun maliyetleriyle de idealdir. Tek dezavantajı taşıma ve kurulumda diğer tezgâhlara göre kullanıcılarını daha fazla zorlamasıdır.