Takvim'de yer alan habere göre, her yıl düzenli olarak belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisi, tek seferde ödenebileceği gibi iki taksite de bölünebiliyor.

Ödeme yapılırken, belediyelerden tahsis edilen beyanname dolduruluyor.

Emlak vergisi, düzenli olarak belediyeler tarafından tahsil ediliyor. Emlak vergisi, tek seferde ödenebileceği gibi iki taksite de bölünebilir.

İlk taksitlendirme mart, nisan ve mayıs aylarında; ikinci taksitlendirme ise kasım ayında yapılıyor.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisinin mükellefi; bina, arsa ve arazinin maliki (sahibi), varsa intifa hakkı sahibi (kullananlar), her ikisi de yoksa bina, arsa ve araziye malik gibi tasarruf edenlerdir.

Paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef sayılıyorlar. Konut sahibi olanlar emlak vergisini yıl içinde iki taksit olarak ödeyebiliyor.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Emlak vergisi iki taksit olarak ödenmektedir. Birinci taksit, mayıs ayı sonuna yani 31 Mayıs 2022 tarihine kadar, ikinci taksit ise kasım ayının sonuna yani 30Kasım 2022 tarihine kadar ödenebiliyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak iki taksit birden de ödenebiliyor.

Emlak Vergisi Tarifesi

Emlak vergisi oranları 1970 yılında çıkan Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’inci ve 18’inci maddelerinde düzenleniyor. İlgili kanun maddelerinde yer alan oranlar yukarıda yer alan tabloda bulunuyor.

Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı

Tabloda yer alan oranlar, belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren takdir komisyonu tarafından belirlenen gayrimenkulün emlak vergisi bedeline uygulanıyor.

Emlak vergine konu olan gayrimenkullere her yıl "yeniden değerleme oranı" uygulanarak emlak vergisi hesaplaması yapılır. Bu hesaplama konutun bağlı bulunduğu belediyelerce yapılır.

Emlak Vergisi Muafiyeti

Hiçbir Geliri Olmayanlar, Emekliler, Gaziler, Şehitlerin Dul ve Yetimleri, Brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için emlak vergisinden muaf olacaklar.

İlgili mevzuatta geliri olmayanlar için tek istisna, 18 yaşını doldurmamış ve kendisine bakacak vasisi bulunan kimselerdir. Bu durumda olan kişiler emlak vergisinden muaf tutulmuyor.  

Editör: Emlak Zirvesi