Elbette Hem Avrupa hem de Anadolu Yakası içerisinde oldukça nezih semtler bulunuyor. Bu nedenle sadece mahalle ya da ilçeleri dikkate alarak tercih yapmak yerine daha farklı unsurları da dikkate almakta fayda var. Sizler için kentin Avrupa ve Anadolu Yakasını çeşitli açılardan kıyasladık. Bu bilgileri de dikkate alarak seçim yapabilirsiniz.

Nüfus

Öncelikle Avrupa Yakasının daha kalabalık olduğu bilgisini aktaralım. Bu bölgede özellikle merkezi alanlarda kalabalık insan seli ile daha sık karşılaşırsınız.

Bunun nedeni ise işyerlerinin, plazaların Avrupa Yakasında daha fazla olmasıdır. Dolayısıyla meydanlar ve ulaşımda kritik olan yerler sabahları, akşamları ve öğle saatlerinde çok daha kalabalık olabiliyor.

Anadolu Yakasının çok sakin olduğu söylenemez. Ancak kalabalık mı noktasında bir değerlendirme yapıldığında Anadolu yakasının Avrupa Yakasının gerisinde olduğu da aşikar.

Gelişmişlik

Gelişmişlik seviyesi açısından bir değerlendirme yapıldığında da Avrupa Yakası ön plana çıkıyor. Bu bölgeye özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar daha fazla gelişmesini de beraberinde getirdi.

Sadece iş sahalarına değil konut projelerine de oldukça önem veriliyor ve yoğun bir çalışma hakim. Bu nedenle eskiden Avrupa Yakasında ev bulmak zorken günümüzde çok daha kolay bir şekilde kiralık ya da satılık evler bulunabiliyor.

Anadolu Yakası, gelişmişlik açısından da Avrupa Yakasının bir tık gerisinde kalıyor. Elbette bu bölgede de önemli projeler hayata geçiriliyor.

Eğlence

Eğlence hayatına önem verenler için de Avrupa Yakası daha cazip bir seçenek olabilir. Bunun nedeni Beşiktaş, Ortaköy, Beyoğlu, Nişantaşı gibi semtlerde eğlence sektörünün gelişmiş olmasıdır.

Bu semtler Avrupa Yakasında yer aldığından eğlence hayatına ya da gece hayatına önem verenler, ulaşımın kolay olması için Avrupa Yakasına yerleşmeyi tercih ediyor. Eğer siz de gece hayatına önem veriyorsanız yerleşmek için semt seçimi yaparken Avrupa Yakasına öncelik verebilirsiniz.

Yapı Sektörü Konut Üretemeyecek Hale Geldi Yapı Sektörü Konut Üretemeyecek Hale Geldi

İlçe Sayısı

İlçe sayısı açısından kıyaslandığında ise Avrupa Yakası ön plana çıkıyor. Avrupa yakasında 24 ilçe, Anadolu Yakasında ise 14 ilçe bulunuyor. Ancak Anadolu Yakasında bulunan ilçeler daha az kalabalık olduğundan bu semtlerde daha sakin bir atmosferin olduğunu da eklemek gerekir.

Her ne kadar Avrupa Yakasında yerleşim yeri sayısı daha fazla olsa da daha popüler bir bölge olması, kalabalık semtler, ilçeler ve mahalleler ile karşılaşmayı da beraberinde getiriyor. Sakin ve huzurlu bir mahallede yaşamak isteyenler için Anadolu Yakası daha doğru bir seçim olacaktır.

İklim

Sizler için iklim açısından da bir kıyaslama yaptık ve Anadolu Yakasının kış aylarında biraz daha soğuk olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise Anadolu Yakasının daha yüksekte yer almasıdır. Rakım fazla olduğundan hem daha fazla yağış alıyor hem de kış mevsimi daha sert geçebiliyor.

Ancak yaz mevsiminde de Avrupa Yakasına nazaran biraz daha serin olduğunu eklemek gerekir. İklim koşullarına çok fazla önem verenler, bu bilgiler doğrultusunda tercih yapabilir.

Yeşil Alanlar

Bölgedeki yeşil alanlar açısından bakıldığında ise ön plana çıkan bu defa Anadolu Yakası oluyor. Çok sayıda semtte halkın rahatlıkla zaman geçirebileceği parklar ve yeşil alanlar bulunuyor. Bu nedenle Anadolu Yakası çocuklu aileler tarafından da daha fazla tercih edilir.

Fiyatlara da göz atarak bir karar vermenizde fayda var. Bunun için İstanbul sahibinden satılık daire fiyatlarına hepsiemlak üzerinden göz atmanızı öneririz. Satılık dairelerin fiyatları, görselleri ve hangi özelliklere sahip olduğu gibi tüm bilgilere site üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Editör: Emlak Zirvesi