Noter üzerinden evalım satım işlemleri yapmak isteyen kişileri ilgilendiren önemli açıklamalar yapıldı. Emniyet müdürlükleri üzerinden yapılan araç alım satım işlemlerinde yeni adımlar atıldı.

Ev ve araç alım satım işlemlerinde tek yetkili tarafından düzenleme yapılması gerektiği ifade edildi. Konu hakkındaki açıklamalar Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar…

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen yeni düzenleme vatandaşların dikkatini de yer alıyor. Gayrimenkul alım satım işlemleri için yeni bir düzenleme yapıldığı belirtilirken tapu kadastro müdürlükleri aracılığı ile yapılan ev alım satım işlemlerinin noter huzurunda yapılacağı belirtildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar…

TEMMUZ AYINA ERTELENDİ

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlükte yer alması beklenen yeni düzenlemenin Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 Temmuz 2023 tarihine ertelendiği ifade edildi. Noter üzerinden ev alım satım işlemleri için alınan karar 1 Temmuz’da yürürlükte olacak.

SATIŞ SÖZLEŞMELERİ NOTER TARAFINDAN HAZIRLANACAK

Noterler taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yaparken tarafların talep etmesi durumunda harç ve gider ödemeleri içinde tapu bilişim sistemi aracılığıyla tapu siciline şerh verilebilecek. Bu kapsamda taşınmaz için satış sözleşmesi yapılmış olacak.

Konut Sektörü Mercek Altında Konut Sektörü Mercek Altında

Taşınmaz için satış sözleşmeleri noter tarafından yapılırken teklifle birlikte taşınmaz satış başvuru süreci de noterler tarafından kontrol edilecek.

Noterler başvuru belgesi düzenleyebilir ken taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı dikkate alarak taşınmazın satışı ile ilgili diğer kanunları da sınırlayarak usul ve esasları gözetebilecek. Bu kapsamda taşınmaz satış sözleşmelerinde sadece tapu harcı alınırken işlemlerden noter harcı istenmeyecek.