Halk TV'den Hazal Ocak'ın haberine göre, Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden 1 ay geçti.

Kahramanmaraş’ta yaşayan pek çok yurttaşın binalarının güvenliğine ilişkin endişesi sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, şehir merkezinde binlerce binanın acil yıkılması gerektiğini, yüzlerce binanın da orta hasarlı olduğunu açıkladı.

Soruları yanıtlayan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Kahramanmaraş Temsilcisi Ökkeş Buğra Dalkıran, on binlerce orta hasarlı binanın 2018 deprem yönetmeliğine göre güçlendirilebileceğini belirterek “Bu binaların yok sayılıp heba edilmesi ülkeyi büyük zararlara uğratacaktır” dedi.

Dalkıran, iktidar temsilcilerinin deprem bölgesinde 1 yıla yeni binalar yapıp bitireceğine yönelik açıklamalarına ilişkin ise “Yeni binaların taze betonlarına başlanması çok doğru bir hamle değil. Günlük artçılar devam ediyor. İl genelinde 80 bin konut ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda 1 yılda tamamının yapılması neredeyse imkansız” diye konuştu.

Türkiye 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli art arda gerçekleşen depremlerle sarsıldı. On binlerce insan enkaz altında can verdi. On binlerce bina yıkıldı, hasar aldı.

Depremin 1. ayında Kahramanmaraş’ta yaşayan yurttaşların bina güvenliğine ilişkin endişesi ve korkusu sürüyor. İMO Kahramanmaraş Temsilcisi Ökkeş Buğra Dalkıran’ın sürece ilişkin sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

‘Hatalı tespitler de var’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bölgede hasarlı binalara yönelik tespit çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanlık koordinesinde tespitler henüz devam ediyor. Bina sayısının fazla olması, ev sahiplerinin birçoğunun binada bulunmaması gibi sebeplerden ötürü gecikmeler yaşandı.

31 Mart tarihine kadar girilemeyen evlerin neticelenmesi için valilik önceki gün itibariyle yerelde muhtarla uyarılarda bulunuldu.

Bir çok hasar tespitinde itiraz süreçleri yaşanması çok normal çünkü bu tespitlerin yapılması için yeterli zaman verilemedi sahaya. Hasar tespitini yapan mühendislerin yetkin olmamasından ötürü hatalı tespitler de var tabi.

Depremden sonra binaların durumu ayrıntılı incelendi mi?

Orta hasarlı binaların yıkılacağı ile ilgili açıklamalar var. Bunların 2018 deprem yönetmeliğinde nasıl güçlendirilebileceği ile ilgili kısımlar mevcut eğer ki böyle bir kararı uygulayıp tüm orta hasarlıları yıkalım denilirse on binlerce konut maliyeti çok büyük bir bütçedir. Bu binaların yok sayılıp heba edilmesi ülkeyi büyük zararlara uğratacak.

‘Yeni bir afette aynı şeyleri konuşuruz’

Deprem bölgesinde yeni binaların 1 yıl içinde yapılacağına yönelik açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni binaların taze betonlarına başlanması çok doğru bir hamle değildir. Günlük artçılar halen devam ediyor.

Kaldı ki enkaz çalışmaları şu anki günlük hıza bakıldığında yıl sonuna kadar süreceği görülmekte. İl genelinde 80 bin konut ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda 1 yılda tamamının yapılması neredeyse imkansız.

Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü

Eğer ki uydu kentlerin yerine şehrin yüksek kısımlarında, nispeten zemin özellikleri kabul edilebilir değerlere sahip müstakil ve çok eski konutların bulunduğu mahallelerde, imar ve kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmaz ise bundan en geç 20 yıl sonrasında bu uydu kentlerle şehir merkezi birleşecek ve yine bir afette aynı şeyleri konuşmak zorunda kalacağız.

Editör: Emlak Zirvesi