Arsa ya da arazisine prefabrik ev yapmak isteyenlere devlet yardım ediyor. Peki prefabrik ev yardımı nasıl alınır? Şartları neler?

Yeni Akit'te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı konut kredisi paketiyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın şartları belli oldu.

ilk evim konut finansmanı paketi ile konut sahibi olunurken, arsası olup da arsayı yapacak imkana sahip olmayanlar prefabrik ev yapmak isteyenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı prefabrik ev yardımı yapıp yapmdığını merak ediyor.

Koronavirüs ile mücadele döneminin yanı sıra meydana gelen doğal afetler neticesinde prefabrik evlere ilgi önemli ölçüde arttı.

Bu ilgilerin oluşmasında en büyük etken prefabrik ev fiyatları oldu. Bunların yanı sıra ikinci el prefabrik ev piyasasının da olması vatandaşların daha ucuza ev bulmasını sağlıyor. 

Prefabrik evlere devlet desteği ne kadar?

Devlet prefabrik ev yapacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 30 bin liraya kadar yardım yapıyor.

Prefabrik villa ve ev modelleri büyük bir arayış konusu olurken prefabrik ev yapımı için verilen 30 bin liralık hibe para devlet desteği de bunda etkili oldu.

Öncelikle bilinmesi gereken ilk detay Prefabrik Ev Yapımı Desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor.

Başvuru alma ve destek sağlama işlemleri ise bu kuruma bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sunuluyor.

Barınma Yardımları kapsamında sağlanan prefabrik ev desteğine ilişkin bakanlık yapmış olduğu açıklamasında şu bilgileri veriyor:

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

Prefabrik ev yardımı için şartlar neler?

Prefabrik ev yardımı almak için vatandaşlardan talep edilen ilk koşul 18 yaşının tamamlanmış olması. 

Bunun dışında esas başvuru şartı ise şu madde ile açıklandı:

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3'ünden az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma.

Başvuru şartlarını sağlayan ve başvuruları onaylanan vatandaşlara 30.000 liraya kadar destek sağlanır.

Prefabrik hibe desteği kimler yapılacak?

Söz konusu yardım tutarı sadece alt gelir grubu muhtaç aileleri kapsayacak.

Devlet barınma yardımı olarak ödediği bu tutardan yararlanmak isteyen kişilerde başvuru şartları olarak bu kriterleri arayacak;

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evde ikamet etmek,

Muhtaç durumda olmak, 

Hane halkı aylık gelir toplamının hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3'ünden az olması yani 701 lira rakamını aşmaması,

Anahtar Teslimi Yapmayan Kiracının Başı Ağrıyacak! Anahtar Teslimi Yapmayan Kiracının Başı Ağrıyacak!

Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan en az bir tanesine sahip olmak,

Onarımı yapılacak ya da üzerine prefabrik ev kurulacak olan arsanın tam hisseli tapusuna sahip olmak.