TGRT Haber'de yer alan habere göre, depremzedeler için alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü girdi.

Deprem bölgelerinde kullanılan prefabrik ve konteyner teslimlerinde KDV yüzde 1 olurken orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitleri 31 temmuza kadar ertelendi.

Kasım 2020 tarihli son yapılandırma yasasından yaralananların taksit ödeme süresi uzatıldı. Buna göre, taksitler, mücbir sebep halinin sona erdiği 31 temmuzu izleyen ayda başlayacak

TAKSİT SÜRELERİNDE DEĞİŞİLİK OLABİLECEK

Ticaret Bakanlığı, afet dönemlerinde perakende ticaret için belirlenen taksit sürelerini ilçe, il, bölge veya tüm ülke düzeyinde geçici olarak değiştirebilecek. Halen ürün grubuna göre 3 ile 12 ay arasında olan taksit süresi değişebilecek. 

Son 10 Yılda Kiracı Sayısı Yüzde 6 Buçuk Arttı Son 10 Yılda Kiracı Sayısı Yüzde 6 Buçuk Arttı

KDV YÜZDE 1 OLDU

Deprem felaketinin ardından 14 Şubat tarihli cumhurbaşkanı kararına göre deprem bölgeleri için geçerli olacak şekilde ve yasada belirtilen kurumlara teslim edilen prefabrik ve konteynerler için KDV oranı yılsonuna kadar yüzde 1 olmuştu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda değişikliğe gidilerek deprem bölgesi ve kurum sınırlaması kaldırıldı. Yılsonuna kadar tüm prefabrik ve konteyner teslimlerinde KDV yüzde 1 oldu.

Depremzedeler, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerde konaklama ve yemek hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. 

ORMAN KÖYLERİNİN KREDİ TAKSİTLERİ ERTELENDİ

Deprem bölgesindeki orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitlerinde de değişikliğe gidildi. Taksitler 31 temmuza kadar ertelendi. Erteleme işlemi başvuru şartı aramadan yapılacak. Erteleme süresince bir faiz tahakkuk ettirilmeyecek.

Editör: Emlak Zirvesi