Londra'da Konut Fiyatları Geriledi Londra'da Konut Fiyatları Geriledi

Halk TV'de yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İngiltere'nin başkenti Londra'nın seçkin bir bölgesinde inşa edilmesi planlanan bir lüks siteden yüzlerce milyon sterlin kazanacak.

İngiltere'nin bilinen gazetelerinden Daily Mail'de yer alan habere göre, Rusya, 2006 yılında Kensington'da 8 milyon sterline satın aldığı bir arazide, bir offshore şirket aracılığıyla 255 lüks daire inşa ediyor.

Gazetenin haberine göre Putin, Londra'nın seçkin bir bölgesinde inşa edilecek lüks bir siteden yüz milyonlarca sterlin kazanacak. İddiaya göre Putin, bu projeden elde edilecek büyük kârı başkentteki elçilik binalarını yenilemek için kullanmayı planlıyor.

'Kalan para Kremlin'e gidecek'

Bakanlık bu projeden elde edilecek büyük karı başkentteki büyükelçilik binalarını yenilemek için kullanmayı planlıyor ancak Daily Mail'in haberinde gazetenin ulaştığı belgelere göre "kalan fazlalık" Kremlin'e gidecek.

'Yolsuzluktan hüküm giymiş bankacı da işin içinde'

İngiltere İçişleri Bakanlığı ayrıca yolsuzluktan hüküm giymiş Rusya kökenli bir bankacının da bu projeyle yakından ilgilendiğini ortaya koyuyor. Elena Kotova'nın adı Kensington ve Chelsea Konseyi'ne yapılan planlama başvurularında geçiyor.

Kotova, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndaki (EBRD) işini 2014 yılında Moskova'da 1 milyon sterlin rüşvet almaktan dolayı yolsuzluktan hüküm giydiği için kaybetmişti.

Devlet bankası ve Rus Dışişleri arazi satın almıştı

Habere göre, belgeler Rusya Dışişleri Bakanlığı ve devlete ait bir bankanın 245 Warwick Road, Kensington'da geliştirilecek araziyi satın aldığını gösteriyor. Bu arazi karmaşık bir yapı tarafından kontrol ediliyor.

Daily Mail'in bu konudaki sorularına haberde Rusya Büyükelçiliğinin yanıt vermediği ifade edildi.