Milliyet'ten Damla Güler'in haberine göre, Antalya’da, evini bir Türk’e kiraya veren Rus vatandaş kira bedelini az bulunca 1 sene sonra kendim oturacağım diyerek kiracısını evden çıkarmak istedi.

Ancak hukuki yollarla kiracıyı evden çıkaramayan Rus ev sahibi, kiracısına miktarın çok düşük olduğunu, söyleyip “s..n gidin” dedi.

Eğer evden çıkmazsa eski eşi ve abisinin 30 bin liraya uçak bileti aldığını, Antalya’ya gelip kendisini öldüreceklerini söyledi. Kiracı polise giderek şikayetçi oldu.

M.Y.Ö.’nün avukatı Zeliha Milli, “Türk hukukunun kira sözleşmesi ile ilgili düzenlemelerini kabul etmeyerek müvekkilimizi tehdit yoluyla evden çıkarmaya çalışan, bir vatandaşı ölümle tehdit eden bu kişilerin ülkemize alınmaması, haklarında etkin soruşturma ve kovuşturma yapılması ve ikamet izinleri iptal edilerek sınır dışı işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.” dedi.

YASAL YOLLA ÇIKARTAMAYACAĞINI ANLAYINCA...

Antalya’da yaşayan M.Y.Ö isimli Türk vatandaşı arkadaşıyla birlikte Z.K isimli Rusya vatandaşının evini kiraladı. Ancak Rus ev sahibi 1 yıl sonra M.Y.Ö ve arkadaşının evden çıkmasını istedi.

Kiracı Çok Kiralık Konut Yok! Kiracı Çok Kiralık Konut Yok!

Kiracılar evden çıkmak istemeyince ev sahibi noterden ihtarname hazırlattı. Ancak ihtarnameyi yasal sürede işleme koymayınca sözleşme otomatik olarak yenilendi.

Türk kiracılarını yasal yollarla evden çıkartamayacağını anlayan ev sahibi iddiaya göre tehdit yoluna gitmeye karar verdi.

Farklı numaralardan M.Y.Ö ve arkadaşını farklı kişilere aratan Z.K, evi terk etmeleri gerektiğini, yoksa kendileri tarafından evin zorla boşaltılacağını söyletti.

M.Y.Ö arayan kişiler hakkında şikayette bulununca, iddiaya göre bu kez iş yerini ve arkadaşlarını arayarak tehdit edildi.

“KİRACIYI ÖLDÜRMEK İÇİN RUSYA’DAN GELİYORLAR”

 İddiaya göre 19 Ekim tarihinde ise ev sahibi Z.K’nin arkadaşı olan T. isimli kişi M.Y.Ö’nün arkadaşını arayarak, “Z.K’nin eşi ve ağabeyi Rusya’dan Türkiye’ye kiracıları öldürmek için geliyor” dedi.

Yeniden karakola giden M.Y.Ö ev sahibinden şikayetçi oldu. M.Ö.Y. polise verdiği ifadede Z.K’nin kendisini sürekli tehdit ettiğini söyleyerek, “Miktarın çok düşük olduğunu, söyleyip ‘s…n gidin’ dedi. Yazıya döktüğümüz bu konuşmaları ve kayıtları size sunuyorum. Ev sahibinin eski eşi ve abisi ile herhangi bir irtibatım olmadı.

Ev sahibim Z.K. Türkçeyi iyi konuşamadığı için başkaları aracılığıyla beni tehdit etti. Bununla ilgili daha önce şikayette bulunmuştum. Ev sahibim Z.K., arkadaşı ve abisinden şikayetçiyim” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi