Kirada Sınırlama Kalkıyor mu? Kirada Sınırlama Kalkıyor mu?

Yeni Mesaj'da yer alan habere göre Kabadayı, 2022'nin yaklaşık 1.5 milyon adetlik konut satışıyla kapatıldığını, satışların tüm olumsuzluklara rağmen önceki yılla paralel gerçekleştiğini anlattı.

Kabadayı, Türkiye'de konuta ihtiyacın her zaman olacağını ve gayrimenkule yönelik güçlü talebin süreceğini kaydederek, bu yıl da en az 1.5 milyon adet satış beklediklerini, bu rakamın Yeni Evim kampanyasının katkısıyla 1.6 milyon adede çıkabileceğini söyledi.

Sıfır konut satışlarının toplam içerisindeki payının 2022'de yüzde 20'lerde gerçekleştiğini hatırlatan Kabadayı, sektörün sağlıklı büyümesi için bu rakamın yüzde 50'lere çıkması gerektiğini, kampanyaların bu oranı 2023'te artıracağını vurguladı.

Kabadayı, vatandaşlık hakkı kazanmak için alt sınırın 400 bin dolara çıkması sonrası yabancıya konut satışlarındaki artış ivmesinin durduğunu ifade ederek, geçen yıl Rusların konut satışlarını artırdığını ancak onların ev için ödediği ortalama rakamların 150 bin dolarlarda olduğunu bildirdi. İstanbul'da lüks konutların fiyatları 400 bin dolardan başlıyor. 

Editör: Emlak Zirvesi