Gazete Duvar'da yer alan habere göre, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok kentte kiralık dairelerin fiyatlarında fahiş artışlar yaşandı.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye’de “kiralık konut krizi” yaşandığını ifade ederek bu durumun aşılması için önerilerini sıraladı.

Sarıgül, ofis, işyeri, AVM olarak kullanılmak üzere inşa edilen ancak satılmayan, inşaat projeleri ve atıl duran tüm yapıların küçük dairelere çevrilmesini, bu yapıların yeni evlilere kiraya verilmesini, devletin de bu inşaat firmalarını vergi ve mevzuat açısından desteklemesini önerdi.

Evi Olmayanlara Kira Yardımı Yapılsın

Türkiye’nin kiralık konut krizi içerisinde olduğunu belirten Sarıgül, yaptığı açıklamada, “Ülkemizin her şehrinde ve özellikle büyükşehirlerde kiralar anormal derecede artmış, asgari ücret kiraya yetmez olmuştur. Çiftler, ev bulamadığı için nikâh tarihini ertelemekte, kiracılar panik ve endişe içinde yaşamaktadır” dedi.

Bu sorunun 'toplumsal huzuru bozacak' bir hal aldığını belirten Sarıgül iktidarı bu soruna acil çözüm bulmaya çağırdı, partisinin kiralık konut sorununun çözümü için önerilerini sıraladı:

Ofis, işyeri, AVM olarak kullanılmak üzere inşa edilen ancak satılmayan, inşaat projeleri ve atıl duran tüm yapılar küçük dairelere çevrilsin. Yeni evlilere kiraya verilsin. Devlet, bu inşaat firmalarını vergi ve mevzuat açısından desteklesin.

Arsa Payı Karşılığı Ev Almak İsteyenlere Uyarı Arsa Payı Karşılığı Ev Almak İsteyenlere Uyarı

İnşaat şirketleri, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kiraya vermek üzere konut yapsın. Devlet arsa, vergi avantajları sağlayarak firmaları teşvik etsin.

TOKİ ve belediye şirketleri, dar gelirliler için kiralık sosyal konutlar yapsın.

Arsa üretmek TOKİ’nin görevidir. TOKİ acilen ve öncelikli olarak bu görevini yerine getirsin. Anadolu’da altyapısını kendisinin yaptığı arsalar üretsin. Bu arsalar büyük şehirde yaşayan ve artık doğduğu yere dönmek isteyenlere ücretsiz verilsin. Kendi konutlarını yapmaları sağlansın. Bunu başarabilirsek tersine göç olur, Anadolu canlanır, büyükşehirler rahatlar.

Evi olmayan emeklilere ve çalışanlara kira yardımı yapılsın.

Oturma amaçlı ilk evini alacaklara sıfır faizli konut kredisi verilsin. Tapu harç ve vergi alınmasın. 

Editör: Emlak Zirvesi