Ev sahiplerinin kiracılara yeni dayatmaları Ev sahiplerinin kiracılara yeni dayatmaları

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) ekim ayına ait Satılık Konut Piyasası Görünümü raporu yayımlandı.

Fiyatlardaki yıllık artış oranı önceki aylara göre kısmen gerilese de küresel konut piyasası daralmaya başlarken Türkiye’deki konutların reel fiyatlarının yükselmeye devam etmesi dikkat çekti.

BETAM raporuna göre, ekimde satılık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı Türkiye genelinde geçen ay olduğu gibi düştü.

Eylülde yüzde 196,8 olan yıllık fiyat artışı ekim ayında yüzde 191,4'e geriledi. Geçen yılın aynı ayında 4 bin 940 lira olan Türkiye geneli ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatı 14 bin 395 liraya yükseldi.

Satılık konut ilan metrekare cari fiyatları aynı dönemde İstanbul'da yüzde 218,1, Ankara'da yüzde 197,7 ve İzmir'de yüzde 181 arttı.

Satılık konut ilan metrekare ortalama fiyatları İstanbul’da 21 bin 429 liraya, Ankara’da 9 bin 615 liraya ve İzmir’de 16 bin 250 liraya yükseldi.

ANTALYA VE MERSİN İSTANBUL’U GERİDE BIRAKTI

İlan satış fiyatları eylül ayında da geçen yılın aynı ayına kıyasla bütün büyükşehirlerde arttı. Satılık konut metrekare fiyatlarında en hızlı artışın görüldüğü iller, yüzde 231,2 ile Mersin, yüzde 223,5’le Antalya, yüzde 218,1’le İstanbul oldu.

Ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul'da 21 bin 429 lira, Ankara'da 9 bin 615 lira ve İzmir'de 16 bin 250 lira oldu.

Eylülden ekime cari satılık konut fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları ülke genelinde İstanbul'da ve İzmir'de yükseldi.

Öte yandan, Ankara'daki konut fiyatlarındaki yüzde 3,3 aylık artış oranının yüzde yüzde 3,5 olan aylık enflasyondan düşük olması bu ildeki reel satış fiyatı bir miktar düşürdü.

DÜNYADA DÜŞÜYOR

Öte yandan küresel konut piyasası gerilerken Türkiye’de konut fiyatlarının artmaya devam etmesi dikkat çekti. Ulusal merkez bankalarının faiz artışları nedeniyle kredi maliyetlerinin artması tüm dünyada konut fiyatlarındaki artışı frenledi.

ABD’de eylül ayında konut satışları, salgın öncesi seviyelerinin oldukça altına gerilerken yıllık yüzde 24 oranında düştü. ABD’de ipotek başvuruları son 25 yılın en düşük seviyesine geriledi.

S&P CoreLogic Case-Shiller, ağustos ayına ilişkin ulusal konut fiyat endeksi verilerine göre ABD’de ulusal konut fiyat endeksi ağustosta aylık bazda mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 1,3 azalmıştı.

 İngiltere’de ise Mortgage kredisi sağlayıcısı Halifax'in geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, ortalama ev fiyatları ekimde önceki aya göre yüzde 0,4 düştü.

Uluslarası Para Fonu (IMF) ise konut fiyatları gelecek üç yıl içinde gelişmiş ülkelerde yüzde 10 düşebilir; gelişmekte olan ülkelerde ise fiyatların yüzde 25 düşebileceğini öngördü.

Editör: Emlak Zirvesi