Karar'da yer alan habere göre, dolar artışının devam edeceğini bildiren ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yatırımcılara uyarılarda bulundu. Araba ve ev fiyatları için 'çakılacak' uyarısında bulundu.

Türkiye'de dolar kuruyla ilgili her zaman yüksek tahminler vermesiyle tanınan ve BDDK tarafından suçlanan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, üç yeni tahminde bulundu.

Devletin ekonomi politikasını eleştiren Selçuk Geçer, dolar kurunun yükselmeye devam edeceğini bildirdi.

"İhracatımız gün geçtikçe azalıyor. Bu bize gösteriyor ki önümüzdeki dönemde dış ticaret açığı artacak, dolayısıyla dolara olan ihtiyaç her geçen gün artacak, dolar sıkıntısı var ve dolarda büyük bir çöküşle karşı karşıyayız "dedi.

DOLAR'DA ATEŞ HARLANACAK

Selçuk Geçer, mevcut durumda dolar kurunun patlayacağını belirterek, "Doların kıtlığı hem piyasada hem de ekranda işleri zorlaştırıyor. Döviz kurunun yükseliş eğilimini enflasyon ve işsizlik yönlendiriyor. Yoksulluk sınırı Türkiye'de asgari ücretin 4 katıdır' sözlerini ekledi.

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor! Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor!

YÜZDE YÜZ ARTIŞ GERÇEKLEŞEBİLİR

Sözlerine devam eden Geçer, dolarda yüzde yüz hareketin gelebileceğini değinerek, 'Bu dış ticaret açığı, kısa vadeli borç ve dolar eksikliği ile önümüzde çok agresif hareketler görebiliriz.' Yükselmelere değinmiyorum. Kesin bir kırılma ile karşılaşabilir. Yüzde yüz hareketlik gelebilir' ifade etti.

ARABA ARTIŞTA OLACAK, KONUT ÇAKILACAK

Devletin araç fiyatlarının yükselmesini önlemek için koyduğu 6+6 kuralına uygun açıklamalarda bulunan Geçer, küresel üretim sorunlarının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Açık ekonomi yaklaşımı sergileyen Geçer, demir, alüminyum ve talaş üretiminin azalmasının araç fiyatlarını artıracağını savundu.

Devletin açıkladığı TOKİ projesinin de seçimlere yönelik bir hamle olduğunu sözlerine ekleyen Geçer, konut talebinin düşük olması nedeniyle fiyat düşüşünün görülebileceğini kaydederek, "araba uçuyor, ev düşüyor" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi