Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, gün geçtikçe zorlaşan ekonomik koşulların etkisiyle ev ve otomobil sahibi olmak isteyenlere seslendi.

Kiralara ‘ZAS’ Zammı Gelebilir Kiralara ‘ZAS’ Zammı Gelebilir

Özellikle Kahramanmaraş depreminin ardından konut ve otomobil fiyatlarında beklenen değişim hakkında açıklamalarda bulundu.

ARABA FİYATLARININ ARTIŞI BEKLENİYOR

Ekonomist Geçer, sıfır ya da ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlara, dünyanın otomobil sektörü için üretim üssü olan ülkelerdeki maliyetlerin arttığını ve bunun fiyatlara yansıyacağını hatırlattı.

Hükümetin, araç fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için getirdiği 6+6 kuralı sonrası açıklamalarda bulunan Geçer, küresel çapta yaşanan üretim sorunlarının da hesaba katılması gerektiğine dikkat çekti.

EV FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Geçer, araba fiyatlarının artacağını söylerken, konut fiyatlarında ise bir düşüş beklediğini ifade etti.

Hükümetin seçimlere yönelik açıkladığı TOKİ projesinin fiyatlarının bir nebze düşüreceğini belirten Geçer, konutta yaşanacak talep azlığı nedeniyle fiyatlarda gerileme görülebileceğini vurgulayarak, "Araba uçacak, konut çakılacak" uyarısında bulundu.

Ekonomik koşulların zorlaştığı bu dönemde, özellikle ev ve otomobil alımı düşünenlerin dikkatli olmaları gerektiğini belirten Geçer, fiyat artışları ve düşüşlerinin gelecek süreçte yaşanabileceğini ve bu durumun vatandaşların bütçelerini doğrudan etkileyeceğini dile getirdi.

Editör: Emlak Zirvesi