Şenay Araç Demir: Sıfır konutların yanına adeta yaklaşılmıyor, bu nedenle alıcı ikinci el pazara yöneliyor.

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, konut fiyatlarında rekor kıran artışlara karşı, hükümet yeni paketleri devreye soktu. Son gelişmeleri değerlendiren İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, paketin özellikle ikinci el pazarındaki fiyat hareketliliğini baskılayacağını söyledi.

Satılan Evdeki Kiracı Çıkmak Zorunda Değil! Satılan Evdeki Kiracı Çıkmak Zorunda Değil!

Sıfır konutlardaki hızlı artışın dolaylı olarak ikinci el pazarına yansıdığını belirten Demir, şöyle konuştu: "Bir projede konut fiyatı yüksek açıklandığında, oradaki ikinci el fiyatı da yükseliyor.

Artan talep iki pazara da yöneliyor. Ancak sıfır konutların yanına adeta yaklaşılamıyor, bu nedenle alıcı ikinci el pazara yönleniliyor." Nisanda 133 bin 58 konut satıldı.

Ancak sıfır konutların payı en düşük düzeyde kaldı. Satışın yalnızca 131 bini sıfır konutken, payı 4 ayda yüzde 28.9 oldu.

Demir, "Nisan satışları ilk kez sıfır-ikinci el konut pazarlarında dengenin bozulduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Fiyatlar 3 Haneli Arttı

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıklamasına göre Konut Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 9.3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre de nominal olarak yüzde 110 reel olarak ise yüzde 29.7 yükseldi.