Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre asgari ücrete yapılan artışın yanı sıra doğalgaz, elektrik, su ve temizlik malzemeleri gibi genel giderlerde yaşanan olağanüstü zamlar aidatlarda büyük yükselişlere yol açtı.

Özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarının geçen kışa göre aşırı zamlanması birçok apartman ve sitelerde aidatların yüzde 200’lere varan oranlarda yükselmesine yol açtı.

ÇİFT AİDAT DÖNEMİ

Tam zamanlı apartman görevlisi istihdam etmeyen yerlerde bir yıl önce 300 - 500 lira civarında seyreden aidatlar bu dönemde 750 - 1.500 lira düzeyine fırladı.

Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu

Apartman görevlisi ve güvenlik personeli istihdam eden apartman ve sitelerde ise aidatlar, daire sayısına göre değişmekle birlikte 4 bin-5 bin lira seviyelerine kadar çıktı.

Maliyetlerin karşılanabilmesi için aidatlara ciddi boyutlarda zam yapılırken birçok apartman ve sitede ‘çift aidat’ tahsilatları başladı.

KİRACILARA İKİNCİ YÜK

Geçmişte yoğun kış dönemlerinde nadiren başvurulan ‘çift aidat’ uygulaması bu yıl maliyetlerdeki yüksek artışlar nedeniyle adeta genele yayıldı.

Birçok apartman ve sitede zamlı aidatlar dahi yetmeyince ocak, şubat ve mart ayları için çift aidat toplanıyor.

Yükselen aidatlar özellikle ev kiralarını ödemekte zorlanan kiracıları vurdu. Birçok kiracının aylık konut gideri yeni aidatlarla birlikte 10 bin liraya dayandı.

Bazı konutlarda aidatlar kiranın yarısına ulaşırken 8 bin 506 liralık yeni asgari ücret kira ve aidatları bile karşılayamaz hale geldi.

Editör: Emlak Zirvesi