İstanbul’da yaşamak isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de kiralık konut bulmak. Özellikle son günlerde emlakçıları arayan herkes “kiralık konut yok” cevabıyla karşılaşıyor. Müteahhitler yeni projeler üretmekte zorlanırken, kiralar da adeta uçtu. Peki, bu durumda atanacak memurlar ve üniversite adayları ne yapacak?

Kiralar Yüzde 100 Arttı, Emlakçılar Talebe Yetişemiyor

İstanbul’da kiralık konut bulmak isteyenlerin çoğu hayal kırıklığına uğruyor. Emlakçılar, talebi karşılayacak kadar kiralık konut olmadığını söylüyor. Bir iki odalı dairenin kirası 12-13 bin liraya kadar çıkarken, 3+1 dairelerin kiraları ise 15 bin liradan başlıyor. Semtlere göre de değişen kiralar, geçen seneye göre yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlakçılar, “Şu anda elimizde hiçbir şey yok. Günde 5-6 kişi geliyor, internet üzerinden de çok arayan var ama olanlarda gücü yetmiyor. Kiralar yüksek, insanlar arzu etmiyor” diyor.

Atanacak Memurlar ve Üniversite Adayları Ne Yapacak?

İstanbul’da kiralık konut krizi, atanacak memurları ve üniversite adaylarını da zor durumda bırakıyor. Özellikle yeni atanan memurların 10 gün içinde göreve başlaması gerekiyor ancak kiralık konut bulmak neredeyse imkansız.

Üniversite adaylarının tercih dönemi de sürüyor ancak İstanbul’da okumak isteyenlerin bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Yurtlarda yer bulmak da kolay değilken, akraba veya arkadaş yanına gitmek de her zaman mümkün olmuyor.

Bu durumda hem memurların hem de üniversite adaylarının alternatif çözümler araması gerekiyor. Bazıları ev paylaşımı yapmayı düşünürken, bazıları da daha uygun semtleri tercih etmeyi planlıyor.

İstanbul’da kiralık konut krizi, hem emlak sektörünü hem de vatandaşları olumsuz etkiliyor. Bu sorunun çözümü için hem devletin hem de özel sektörün adım atması gerekiyor.

Editör: Emlak Zirvesi