28 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6. Yargı Paketi içerisinde; noterlere taşınmaz satış yetkisinin verilmesine akademi tarafından olumsuz bir yorum geldi.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı, Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, taşınmaz satış sözleşmesinin noterler aracılığı ile yapılmasının önünü açan kanuna yönelik tepki gösterdi.

Sosyal medya platformunda konuya dair yapılan bir haber paylaşımına yorumda bulunan Harun Tanrıvermiş:

“Taşınmaz satış sözleşmesi için notere yetki verilmesi, çok yanlış ve iyi işleyen tapu sistemini bozmaktan başka bir şeye yaramaz.

İstanbul'da 400 Bin Hayalet Ev Var İstanbul'da 400 Bin Hayalet Ev Var

Üstelik yargı reformu ile hiç alakası yok, çünkü iyi işleyen sistem bozuluyor ve Avrupa’nın terk etmek istediği belirsiz bir yola Türk gayrimenkul sektörü sokuluyor.” yorumunda bulundu.

Genel sektör kanaati olumlu

Noterlere tapu işlem yetkisi geçmiş dönemlerde de gündeme getirilmiş olmasına karşın bir resmiyet bugüne kadar kazanmamıştı.

Sektör profesyonelleri atılan bu adımdan memnuniyetini dile getirmiş ve tapu dairelerindeki basit işlem yükünün notere devredilmesiyle işlemlerin hızlanacağı ve tapu dairelerinin daha kompleks işlemler için zaman kazanacağı yorumları yapılmıştı.