Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli 

Tapu işlemlerinde gerekli olan tapu harcı döner sermaye hizmeti bedeli 2023 yılı için 1300 lira olarak belirlenmiştir.

Tapu Harcını Kim Öder? 

Tapu harcını ödeyecek olan kişi; satıcı ve alıcının aralarında anlaşması sonucu belirlenir. Eğer ortak bir karar alınmazsa yasalar gereğince ödeme her iki taraf arasında eşit olarak paylaştırılır.

Tapu harcı oranı, iki taraf arasında satış bedelinin yüzde 2’si olmak üzere toplamda yüzde 4 olarak uygulanır. Ödeme yapacak olan kişi vergi dairesine giderek işlemi gerçekleştirebilir. 

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

“Tapu masrafı nasıl hesaplanır?” özellikle ödeme işlemleri sırasında tapu sahiplerinin merak ettiği bir konudur.

Tapu harcını hesaplamak için alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış-satış fiyatları üzerinden işlem yapmak gerekir.

Hesaplama kapsamında hem alıcı hem de satıcı, alış/satış işlemi için beyan edilen konut fiyatının yüzde 2’si kadar toplamda yüzde 4 olacak şekilde (her bir taraf yüzde 2) harç öder.

Bu kapsamda örneğin tapuda alış/satış değeri 500 bin lira olarak beyan edilen bir gayrimenkul için yüzde 4 oranı üzerinden toplamda 20 bin lira harç ödemesi yapmak gerekir.

Bu durum sadece satıcının alıcıdan tüm tapu harcını ödemesini talep etmesi ve alıcının bu durumu kabul etmesi şartı ile değişir.

Bu tip bir anlaşma, sözleşme kapsamında sunulursa aynı örneğe göre bu kez sadece alıcı, 20 bin lira tapu harcını karşılar.

Tapu Harcı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu harcı sorgulama işlemleri e-Devlet internet adresinde bulunan Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme sayfası üzerinden yapabilirsin.

Linke giriş yaptıktan sonra ekranda bulunan “e-Tahsilat seri numarası’’ başlıklı alana seri numarası yazıp “Sorgula’’ butonuna tıklaman gerekir.

Ekrana gelen yeni tablo üzerine ise T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yazılıp “Giriş’’ butonu ile onay verilir.

Bu işlem ile ekrana tapu harcına ilişkin bilgiler, ödeme durumu, tutar bilgisi yansır.
Tapu harcı ödemesi sorgulama işleminde gerekli olan e-Devlet şifresi, en yakın PTT şubesi gişesinden nüfus cüzdanı ile temin edebilirsin. “e-Tahsilat seri numarası’’ ise tapu müdürlüğünden kişiye verilen 12 veya 13 haneli numaradır.

Tapu Harcı Ödeme Adımları Nelerdir?

“Tapu harçları nasıl ödenir?” Gel, tapu harç ödeme için izlenen adımları inceleyelim.

Tapu harcı sorgulama işleminden sonra açılan yeni alanda tapu harcına ve tutarına ilişkin bilgiler net şekilde görebilirsin.

Bu bilgilerin hemen altında yer alan “Şimdi öde’’ butonuna tıklamalısın. Gelen yeni ekranda ise güvenlik şifreli online ödeme için ilgili alana kredi veya banka kartı numarası,3 haneli güvenlik kodu (CVC2) ve son kullanma tarihi yazarak “Ödeme Yap’’ butonuna tıklaman gerekir.

Son ekranda yer alan boşluğa, banka tarafında cep telefonuna gönderilen SMS’teki kodunu girdikten sonra  “Ödemeyi tamamla’’ butonuna tıklayarak tapu harcını ödeyebilir, bu adımlar ile tapu harcını şubeye gitmeye gerek olmadan internet üzerinden tapu harcı ödeme işlemini tamamlayabilirsin.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Unutma; olası bir deprem sonrasında evinde oluşabilecek doğal afet kaynaklı hasarlar, poliçede yer alan teminatlar doğrultusunda DASK tarafından karşılanır. Dask yenileme tarihini erteleme.

Editör: Emlak Zirvesi