Kira Krizi Boş Eve Vergi ile Aşılacak Kira Krizi Boş Eve Vergi ile Aşılacak

Bilgiç, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Ticari gayrimenkule yatırım yapmak potansiyel olarak kazançlı olabilir ve borsadaki oynaklığa karşı korunma görevi görebilir. Yatırımcılar mülklerini satarken değer artışı yoluyla para kazanabilir, ancak getirilerin çoğu kiracı kiralarından gelir. Bu sebeple yatırım yapılmadan önce mutlaka doğru değerleme ve satın alınan markanın ticari gücüne bakılması gerekiyor.

Ticari gayrimenkulde de, konut yatırımında da özellikle finansal yapılara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Mağdur olmamak için mutlaka bir danışmandan destek alınmalı.

Ticari mülk yatırımının yüksek fiyatı nedeniyle riski de yüksek oluyor. Bu nedenle doğru lokasyon seçimi önem arz ediyor. Arzın az ve talebin yoğun olduğu bölgelerin tercih edilmesi gibi kritik noktalar bulunuyor. Ticari gayrimenkul yatırımını doğru lokasyonda yapmak, talebe yatkın bölgelere odaklanmak gerekiyor. Dükkan yatırımlarında yaya trafiğinin olduğu ve toplu taşıma ile ulaşım kolaylığı bulunan yerlere odaklanmak önem arz ediyor.

Ticaretinize yönelik ihtiyaçlara cevap verip vermediğine göz atın. Tavan yüksekliği, lojistiğin sağlanması için park yerleri, geniş sirkülasyon yollarıyla donatılmış havalandırma sistemleri, işletmenizde çalışacak personellerinize ulaşımda avantaj sağlaması gibi detayları mutlaka göz önünde bulundurun. Satın almadan önce, satış sonrası destek alıp alamayacağınızdan emin olun. Bölgeyi iyi araştırın ve rayiç fiyatları mutlaka öğrenin. Brüt ve net metrekare farklılıklarına dikkat edin. Ne kadar metrekarede ticaret yapacağınızı netleştirip, satın alma yapın. Ticari gayrimenkul alımı öncesi, markaları iyi araştırın ve potansiyel sorunları önceden tespit etmek için profesyonel bir danışmandan destek alın.”

Bilgiçler Yapı, Bayrampaşa’da 100 bin metrekarelik yeni projesi AKTİM Çarşı-Ofisin temellerini atmaya hazırlanıyor. Projenin ön lansmanından itibaren ciddi taleple karşılaştıklarını ve şimdiden yüzde 37’sini sattıklarını kaydeden Ali Emre Bilgiç, sektörde markalı projeler haricinde, başladıkları inşaatları bitiremeyecek, sermaye gücü olmayan pek çok müteahhit bulunduğunu ve bu tarz yatırımları yaparken çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Editör: Emlak Zirvesi