Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi’nin detaylarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kamuoyuyla paylaştı.

Programda konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük ‘Sosyal Konut Hamlesini’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeleriyle; gazi mekândan başlatmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti.

Gençlere, emeklilere, şehit ve gazi ailelerine, engelli vatandaşlara il yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sunan Bakan Kurum, ‘’Tarih 14 Kasım 2003. Yer, Rize Toplu Konut Temel Atma Töreni.

Zatıâliniz, orada toplanan on binlere, Türk siyaset ve devlet tarihine geçen bir söz söylediniz. ‘Değerli olan; milletin teveccühü ve takdiridir; bizim ölçümüz millettir!’ dediniz.

‘Yegâne gayemiz, tek bir kişi dışarıda kalmaksızın, aziz milletimizin topyekûn mutluluğudur.’ dediniz. O günden bu yana geçen 20 yıla şöyle bir baktığımızda; dar gelirli kardeşlerimiz için inşa ettiğiniz milyonlarca sıcak yuvayla;

‘tek ölçüsü millet olan; milletiyle yekvücut olan bir devletin’ nasıl ihdas edileceğini tüm cihana gösterdiniz. Bu ülkede, hayalleri dahi ellerinden alınan, yıllar yılı ev alamayan kardeşlerimize umut oldunuz.’’

‘’85 milyon vatandaşının her birini sarıp sarmalayan, güçlü bir Türkiye var!’’

Bakan Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu ufukla canla başla çalıştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’TOKİ eliyle tam 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyada model olduk. Bu model; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının eşiğinde, devletimizin ulaştığı kudretin bir nişanesi oldu. Tam 5 milyon insanımıza yeni yuva mutluluğunu yaşattık.

Kentsel Dönüşümle; 3 milyon yuvamızı dönüştürdük. İçerisinde yürüyüş yollarından spor alanlarına, millet kıraathanelerinden bisiklet yollarına kadar, milletimizin her ihtiyacına cevap veren 455 millet bahçemizi; milyonlarca fidanla buluşturuyoruz.

Konut Yatırım Aracı Olmaktan Çıktı Konut Yatırım Aracı Olmaktan Çıktı

Bugün; Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de önce yaraları saran, ardından tarihinin en büyük dönüşümlerine imza atan bir Türkiye var! Antalya’da, Muğla’da, Karadeniz’de; tüm afet alanlarında dev bir yenilenmeyi gerçekleştiren bir Türkiye var! Milletine sevdalı liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde; 85 milyon vatandaşımızın her birini sarıp sarmalayan, güçlü bir Türkiye var!’’

“Bu büyük hamle; yüz milyarları aşan yatırım değeriyle, yüzlerce sektörü harekete geçirecek’’

Bakan Kurum, ‘’Bugün bu güzel millete, yüzbinlerce yeni yuvamızı, konut arsamızı ve işyerimizi sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ diyerek şunları ifade etti:

‘’Bu büyük hamle; yüz milyarları aşan yatırım değeriyle, yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı açacak; ekmeğine ekmek, aşına aş katacak. Bizler de inşallah, milletimizin talip olduğumuz o güzel dualarını alacağız.

Editör: Emlak Zirvesi