TOKİ Arsa ve Konut Kura Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? TOKİ Arsa ve Konut Kura Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

TGRT Haber'de yer alan habere göre, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvuru için son haftaya girildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan  tarafından açıklanan dev projeye başvurular 31 Ekim’de sona erecek. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan 500 bin konutun  250 bini iki yıl içerisinde tamamlanacak.

BAŞVURANLARIN YARISI ELENDİ

Vatandaş tarafından büyük ilgi ile karşılaşan projeye 7,5 milyon kişi başvurdu. Bu rakamın önümüzdeki haftalarda 8 milyonu aşması beklenirken başvuruda bulunan 4.8 milyon kişinin gerekli şartları yerine getirmediği belirlendi.  

TOKİ tarafından yapılan denetleme sonucunda 2,7 milyon kişinin başvurusu geçersiz sayıldı. Şartları karşılamadığı için elenen ve kuraya dahil edilmeyecek başvuru sahiplerine SMS ile bilgi veriliyor.

SIRADAKİ AŞAMA KURA

81 ilde yapılacak olan 500 bin sosyal konutun 250 bini iki yıl içerisinde tamamlanacak. Beş yılda ise tamamı bitirilerek hak sahiplerine teslim edilecek konutta böylece piyasadaki köpük de alınmış oldu.

Bir milyon arsanın 250 bini ve 50 bin iş yerinin ise ilk 10 bininin iki yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

İki yılda tamamlanması hedeflenen sosyal konut ve iş yeri ile tahsis edilecek sosyal konut arsası kuraları bu yıl başlayacak ve önümüzdeki yılın ilk üç ayında tamamlanacak.

Editör: Emlak Zirvesi