Asgari ücret alan vatandaşların ve dar gelirlilerin ev sahibi olması için 81 ilde 150 bin konut yapılacağının duyurulmasının ardından illerde yapılacak konutlar ve başvurular için de detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Nüfusu 15 binin altında olan yerlerde başvuru ücreti 4 bin lira, 15 binin üstünde olan yerlerde ise 6 bin lira olarak belirlendi.

Konutların başvuru tarihleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Eylül’de açıklaması bekleniyor.

BAŞVURU İÇİN ÜÇ ŞART YETERLİ

Asgari ücret alan vatandaşların ev sahibi olması için yapılan projede dar gelirli, yeni evli genç çiftler, gaziler, şehit yakınları ve emeklilere kontenjan verildi. Kontenjan verilen gruplar dışında başvuru yapacakların şartları da açıklandı.

Başvuracak kişilerin 18 yaşından büyük olması, TOKİ’den konut almamış ve aynı zamanda TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olması, başvuracak kişilerin ailesinden sadece birinin başvuru yapması şart olarak ortaya koyuldu.

BAŞVURU 6 BİN LİRA

İstanbul’da 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında geliri olanların başvuru yapabileceği konutların geri ödemesi 240 ayda yapılacak.

Sosyal Konuta Başvuru 2 Milyonu Geçti! Sosyal Konuta Başvuru 2 Milyonu Geçti!

Henüz peşinatın açıklanmadığı konutlara başvurmak için nüfusu 15 binin altında olan yerlerde 4 bin lira, 15 binin üstünde olan yerlerde ise 6 bin lira yatırma şartı getirildi.

Kocaeli’de başvuru ücreti nüfus yoğunluğu nedeniyle 6 bin lira olması bekleniyor. Başvuruların ardından yapılacak çekilişten çıkmayan vatandaşlar başvuru ücretlerini geri alabilecek.

İSTEYEN EV, İSTEYEN ARSA ALACAK

İzmit’te Sepetçi-Sekbanlı bölgesinde, diğer ilçelerde ise henüz yeri belli olmayan 4 bin 700 konutlar dışında yine TOKİ tarafından satışa çıkartılan arsaların da yerleri netleşecek.

Sadece konut değil, TOKİ tarafından kamuya ait olan arsalar konut yapılmak şartı ile satışa çıkartılacak. Evi olmayan vatandaşlar isterlerse belirlenen arsalardan alarak kendi evlerini yapabilecek. Arsa satış için de 13 Eylül’de sürecin netleşmesi bekleniyor.