Sabah'ta yer alan habere göre, TOKİ evlerine başvuruda bulunan vatandaşlar bu evleri borç bitmeden kiraya verip veremeyecekleri konusunda detayları merak ediyor.

İlk başvuru tarihinden itibaren yoğun ilgiyle karşılaşan projede tüm detaylar da duyurulmuş ve Bakan Murat Kurum "TOKİ evleri borcu bitmeden kiraya verilir mi, satılır mı?" sorusuna yanıt vermişti.

TOKİ EVLERİ BORÇ BİTMEDEN SATILABİLECEK Mİ?

TOKİ'den ev alma hakkı kazanan vatandaşlar ev taksitleri bitmeden satış gerçekleştiremeyecek.

Sahte İlan Denetimi Konut Fiyatlarını Düşürdü Sahte İlan Denetimi Konut Fiyatlarını Düşürdü

TOKİ konutları hakkında merak edilenleri cevaplayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Proje, TC vatandaşı olan herkes başvurabilir. "

TC vatandaşı olmuş, üzerinde evi olmayan herkes başvurabilir. Vatandaşlık alabilmesi için de evi olması gerekiyorsa, sonradan vatandaş olanlar konuya dahil gözükmüyor.

Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde bir engel söz konusu değil. Sosyal konut projelerinde devir hakkı yok. Tespit halinde konuta el koyarız. Biz evi olmayanlara ev alma imkanı sunuyoruz" dedi.

TOKİ KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 81 ilde gerçekleştirilecek TOKİ sosyal konut projesinin detaylarını canlı yayında açıkladı. Bulut, açıklamasında TOKİ kura çekimi ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

"608 bin lira en düşük fiyat. Tabi bu fiyata mal etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız yüzde 40 indirimli olanı tercih etti. Önce konut başvurularını alıyoruz. Başvuru aldıktan sonra illere göre noter huzurunda kuraları seçeceğiz.

Projeler belli olduktan, temeli atıldıktan sonra sözleşme imzalanıp ödeme yapılacak. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme" kurası çekilecektir."