Ev hayali kuranlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) sosyal konut başvurusunu beklemeye başladı. Peki TOKİ'nin 81 ilde başlatacağı sosyal konut hamlesi ne zaman başlıyor?

Haber Türk'te yer alan habere göre, TOKİ sosyal konut başvurusu için bekleyen dar gelirli aileler için ilk açıklama Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan geldi.

Kuruluş amacı dar ve orta gelirli vatandaşların nitelikli konut ihtiyacını karşılamak olan TOKİ, daha önce 100 bin konut ile binlerce vatandaşı ev sahibi yapmıştı.

Peki TOKİ sosyal konut başvurusu ne zaman? 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum:

''Biz TOKİ'yle birlikte yakın zamanda sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız. Bu sene de Haziran veya Temmuz ayında TOKİ müjdesini Cumhurbaşkanımız verecek.

İnsanlarımız bu konutlara erişebilsin diye evi olmayanlara veriyoruz. Şehit ailelerimize, gazilerimize veriyoruz.'' ifadelerini kullandı.

TOKİ başvuru tarihi için henüz net bir açıklama yapılmazken, TOKİ'ye başvuru yapacak olanlar  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelecek açıklamayı bekliyor.

TOKİ Başvuru Şartları Neler?

 Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir)

Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 10.000 lira olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 10.000 lira olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 11.500 lira olarak uygulanmaktadır.)

Bir hane halkı adına - yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları - yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin”

TOKİ Konutları 2 Yıl İçinde Tamamlanacak! TOKİ Konutları 2 Yıl İçinde Tamamlanacak!

2. Kategori olan“En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlarımızın”

3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın

4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının” başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.