Hürriyet'te yer alan habere göre, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde ilk 3 etabın kuraları toplam 30 ilde noter huzurunda tamamlandı. Kurada 1.220 şehit ailesi ve gazi, 5 bin 408 engelli vatandaş, 14 bin 495 emekli, 26 bin 422 genç ve 18 bin 961 diğer kategorideki vatandaş asil ve yedek olarak hak sahibi oldu.

Finansman Kampanyası Ayrıntıları Belli Oldu! Finansman Kampanyası Ayrıntıları Belli Oldu!

Proje kapsamında 81 ilde 250 bin sosyal konutun Mart 2023’e kadar etaplar halinde çekilmesi sonrası ödemeler ve taksitler başlayacak. Hak sahiplerine konutlar; yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.

TOKİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Sosyal konut taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. Projede taksit ödemeleri ile ilgili ilerleyen haftalarda yeniden açıklamaların yapılması bekleniyor.

TOKİ 3+1 ve 2+1 KONUT TAKSİTLERİ NE KADAR?

Konut fiyatları 608 bin lira ile 950 bin lira arasında değişiyor. Aylık taksitler ise 2 bin 280 liradan başlıyor, 3 bin 562 liraya kadar çıkıyor.

TOKİ TAKSİT ÖDEMELERİ NASIL OLACAK?

Projeye yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecektir.

Hak sahiplerine konutlar;

Yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir.

Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMIŞTI

TOKİ başvuru detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konutların fiyatını da maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediklerini belirterek, şunları söylemişti;

"Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vade ile sahip olabilecektir.

Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir.

Belirlenen toplam bedelin yüzde 10’u peşin alınacak, taksit ödemeleri ise sözleşmenin imzalanması ile başlayacaktır.

Kamunun ciddi kaynak ayırarak, önemli fedakarlıklarla yürüttüğü bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de açık söylüyorum; fırsat vermeyeceğiz.

Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı, etkin, güvenilir bir denetim mekanizması kuracağız. Tek derdimiz, imkanı kısıtlı aileleri uygun şartlarla ev sahibi yapmaktır" diye konuştu.