Geçenlerde telefonumda güncel haberler gezintisi yaparken bir kanalda “TOKİ’ye başvuranlar sevinçten çıldırdı, yüzde 50 indirim müjdesi ile kurada ismi olanlar bayram etti” haberini görünce biraz imalı gülümsedim.

TOKİ!ni 14 Eylül 2022 tarihinde dar gelirliler için başlattığı  toplamda 250 bin sosyal konut projesi kapsamında Sakarya'da 2750 konut için yaklaşık 50 bin hemşehrinin başvuru yaptığı ucuz sosyal konutlar için 16  Ocak Pazartesi günü Adapazarı ilçesi için 17 Ocak Salı günü de diğer ilçeler için 10.00'da Serdivan Spor Salonu'nda kura çekilişleri yapılacak. Kurada tarafına konut çıkacaklara hayırlı olsun. Darısı evi olmayan vatandaşlarımıza inşallah.

Çekilecek kura sonucunda ucu sosyal konut almaya hak kazanan dar gelirli vatandaşlarımız ise sözleşme sonrasında; 608.000 liradan başlayan 2+1 konutlarda 60.800 liradan başlayan peşinat ve 2.220 liradan başlayan taksitler ile 850.000 liradan başlayan 3+1 konutlarda 85.000 lira peşin ve 3.780 liradan başlayan taksitler halinde ödemeler yapılacak olup 20 yıl ve 240 ay boyunca Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarına gelecek zam artışlarına göre taksirlerde de artış meydana geleceğinden ödemelerde buna göre yapılacaktır.

Ocak ayında memurlar yapılan zam oranının yüzde 30 olması nedeniyle kural olarak aynı oranda yapılması gereken artışın Şehir, Çevrecilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından ‘ memur maaş artışı yüzde 30 ama biz TOKİ vade artış oranında yüzde 50 indirim yaparak yüzde 15,40 ta tuttuk ” diyerek bazı medya ve internet haberciliğinde hak sahiplerine müjdeymiş gibi algı operasyonu yapılmaya başlandı.

TAKSİTLER ÖDENMEYE BAŞLAMADAN ZAM GELDİ

Bazı konutların daha nerede yapılacağı bilinmezken ve 81 ilin yarısında ilk evim ucuz konut kuraları çekilmemiş iken yine henüz kuraları çekilmeyen 50 bin adetlik “ilk işyerim” taksitlerine yapılan zam ile benimde müracaatında bulunduğum ve artışın sabit tutularak artmayacağı bildirilen 1 milyon adetlik “ilk arsam” için de zam yapılacaksa bu durum daha hak sahibi olmamış vatandaşlara sözleşmeler yapılmadan yapılacak zam artışları hakkaniyetli bir artış olmamaktadır.

 Mart ayında kuralar çekilip sözleşmelerin bir sonraki ay olan nisan veya mayıs ayında yapıldığı düşünülürse yine yakın bir tarih olan Temmuz ayında veya seçim nedeniyle daha erken yapılacak ara memur maaş artış oranında yapılacak artış bir konutun toplam fiyatına ve  taksitlerine yansıyacak ve  iki kez yapılacak artış hak sahiplerini hayal kırıklığına uğratacak olup ucuz konut pahalı konut olacağından vatandaşları ödeme güçlüğüne düşürecektir.

25 Aralık 2022 tarihinde Nevşehir’de  kura sonucu konur hakkına sahip olan vatandaşa evin maliyeti 7 gün sonra evin maliyeti yüzde 15.44

Daha kurası çekilmemiş 16-17 Ocak 2023 tarihlerinde Sakarya’da kura çekilişi yapılacak konutlarda da evin maliyeti yüzde 15.44  oranında artacak dar gelirliler için üretilecek olan ucuz konut pahalı konut olacaktır.

 TOKİ “ilk evim”konutlarında yapılacak artış sözleşmenin yapıldığı tarihten sonraki 6 ay sonrası hangi tarihte ise o tarihte yenilenmeli veya

TOKİ 28 İlde 503 Arsayı Açık Artırma ile Satacak TOKİ 28 İlde 503 Arsayı Açık Artırma ile Satacak

 “İlk Evim Kredi” kampanyasında uygulanan azami aylık geliri 45 bin liraya kadar olanlara sağlanan 2 milyon lira ve 0,69 oranındaki kredi uygulamasının aylık azami gelirin 16 bin liranın altında olan dar gelirli Sakaryalı hemşehrilerimize de uygulanmalı ve gelecekte yaşanacak belirsizliklerde sona ermelidir.

Editör: Emlak Zirvesi