Yeniçağ Gazetesi'nde yer alan habere göre, 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin yeni konut inşa etmeyi hedefleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yeni projeler için düğmeye bastı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 24 ilde konut satışı yapılacağı belirtildi. 

TOKİ Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır? TOKİ Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Peki TOKİ'nin yeni konut projelerine nasıl başvurulur? TOKİ projeleri hangi illerde? İşte o projeler...

TOKİ BAŞVURUSU NE ZAMAN?

100 bin sosyal konut projesinin detayları 2022 Ağustos ayında belli olacak. 

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Bu yılın ağustos ayında yeni bir sosyal konut kampanyası başlatılacaktır. Buradaki konut sayısı da en az 100 bin olacaktır.

İl il, şehirlerimizin talepleri doğrultusunda ve proje yerlerini de seçmek suretiyle hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah ağustos ayı içerisinde de bu yeni 100 bin konut projemizi açıklayacağız." ifadelerini kullandı.

Akşam'da yer alan habere göre, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 24 şehirde sıfır konut satışı yapacak. TOKİ'den ev almak isteyenler güncel konut satışları hakkında bilgi almak istiyor. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, son olarak 24 ilde sıfır daire satışına başlandı.

2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin yeni konut inşa etmeyi hedefleyen Toplu Konut İdaresi'nin resmi internet sayfasında yer alan "Satış ve Duyurular" bölümünde yeni daire satışları açıklandı. 

Açıklanan resmi rakamlara göre, toplamda 24 kentte 420 bin lira bandından başlayan fiyatlarla yüzde 10, 15 ve 20 peşinat imkanıyla konut satışları gerçekleştiriyor. 

Satışa çıkarılan projeler için örnek vermek gerekirse, Bursa'nın Yenişehir ilçesinde Subaşı Mahallesi'ndeki konutun satış bedeli KDV hariç 424 bin lira şeklinde açıklandı. Peşinat oranının yüzde 25 olarak belirlendiği projenin aylık taksit ödemeleri 1,769 lira oluyor.  

TOKİ HANGİ İLLERDE KONUT SATIŞI YAPIYOR?

TOKİ'nin konut satışı yapacağı şehirler şu şekilde açıklandı: 

Erzincan, Aksaray, Bolu, Elazığ, Bursa, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Karaman, Kütahya, Şanlıurfa, Kırıkkale, Iğdır, Kilis, Kocaeli, Konya,  Siirt, Sivas, Tekirdağ, Van ve Uşak'ta konut satışları devam ediyor.

TOKİ PROJELERİNE BAŞVURU YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kimlik cüzdanı fotokopisi,

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumlarına göre T.C. Emekli Sandığından alacakları "Hak Sahipliği Belgesi"

Engelli vatandaşlar Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün verdiği  kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış olan sağlık heyet raporu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair),

Emekli vatandaşlar ise Sosyal Güvenlik Kurumundan aldıkları Emekli Kimlik Belgesini ya da belgesi henüz çıkmadıysa emekli olduğunu gösteren belge ya da yazıyı ibraz edeceklerdir.

Editör: Emlak Zirvesi