Kommersant'a konuşan Galtsev bir dizi sebepten ötürü Rus yatırımcıların yönlerini İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne çevirmeye başladığını söyledi.

Galtsev, Türkiye'nin oturum izni şartlarını ağırlaştırması nedeniyle, diğer yabancılarla birlikte Rusların da sorun yaşamaya başladığına dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı'nın 30 Haziran 2022 tarihinde aldığı yeni karar, kira sözleşmesi imzalayarak oturum almanın yasak olduğu bölge sayısını 781'den 1200'e çıkarmıştı. Antalya'da Rusların yoğun olarak ilgi gösterdiği Liman, Sarısu ve Hurma gibi semtler de artık yasak kapsamında.

Yüksek enflasyonla boğuşan Türkiye'de fiyatların şiştiğine de dikkat çeken Galtsev, balonun sönmesi durumunda yüksek fiyatlardan ev alan çok sayıda Rusya vatandaşının zarar etme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Konut Fiyatlarında Gevşeme Sürecek Konut Fiyatlarında Gevşeme Sürecek

Henley & Partners'dan Polina Kuleşova da Türkiye'nin emlak satın almak suretiyle vatandaşlık ya da oturum alma şartlarını da ağırlaştırdığını hatırlatıyor. Kuleşova'ya göre, Ruslar için Türkiye'nin alternatifi Grenada, Karadağ, Sırbistan ve Portekiz.

Kuleşova son olarak Türkiye'deki ekonomik ve siyasi istikrar sorununa ve yaklaşan seçimlere dikkat çekerek bu ülkede emlak yatırımı için riskli bir döneme girildiğini belirtiyor.

Editör: Emlak Zirvesi