Yüksek enflasyon nedeniyle sürekli olarak artan inşaat maliyetlerinin konut fiyatlarını da çok yükselttiğini dile getiren Kahraman, birçok müteahhitin önünü göremediği için yatırımlarını bekletme kararı aldığını söyledi.

Vatandaşların uzun vadeli uygun koşullarda banka kredilerini beklediğini kaydeden İsmail Kahraman, “Son yıllarda yüksek enflasyon nedeniyle yüzde 200'e varan maliyet artışları, inşaat sektöründe ekonomik bir daralma yaşanmasına neden oldu.

Birçok müteahhit önünü göremediği için yatırımlarını bekletme kararı aldı. Çünkü inşaata başladığı maliyetlerle teslim ettiği fiyatlar aynı oranda olmuyordu. TÜİK tarafından yayımlanan rakamlara göre bina inşaat maliyetindeki artış yüzde 100'ün üzerinde.

Bununla birlikte; 2023 yılı için emlak vergisi kanunu kapsamında hazırlanan inşaat maliyet bedellerinde geçen yıla göre yüzde 50’ye yakın bir artış sözkonusu. Vatandaşların da alım gücü aynı oranda artmadı. Dolayısıyla bu durum satışlarda durağanlaşmaya neden oldu.

Kiralar Artmaya Devam Ediyor! Kiralar Artmaya Devam Ediyor!

İnşaat sektörünün en önemli sarf malzemeleri olan demir çimento ve cam gibi ürünlerin ihracatına belli sınırlamalar getirilmeli. İç piyasaya verilen ürünlerde haksız rekabetin önüne geçilmesi için denetimler sıkılaştırılmalı. Vatandaşı ve müteahhitleri rahatlatacak ekonomik destekler de artırılmalı” diye konuştu.