Sözcü’de yer alan habere göre, konut satın alma karşılığın Türk vatandaşlığı verilmesi, arazi satışı ve şirket kurulumu gibi olanakların kolaylaştırılması yabancılara yönelik konut satışını artırdı. 2018 yılından 2022 yılına kadar geçen sürede yabancılara yapılan konut satışları yüzde 172 oranında arttı.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, yabancılara konut satışına ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na soru önergesine verdi. Bakanlığın yanıtı ise yabancıya konut satışındaki patlamayı gün yüzüne çıkardı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtında 1 Ocak 2018- 15 Şubat 2023 tarihleri arasında yabancı gerçek kişilere 190 milyar 124 milyon 624 bin 488 TL’lik satış yapıldığı aktarıldı. Aynı tarihlerde en fazla konut, işyeri gibi taşınmaz ediniminde ilk on sırada İran, Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Afganistan, Kuveyt, Suudi Arabistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Ukrayna ülkeleri yer aldı.

“YABANCILAR PEYNİR EKMEK GİBİ GAYRİMENKUL ALMIŞ”

Yabancıların konut sahibi olmaya devam ettiğini ancak Türk vatandaşlarının geçimini sağlamakta bile zorluk yaşadığına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Derinleşen yoksullukla mücadele eden vatandaş evine gram bir şey alamazken, yabancılar peynir ekmek gibi gayrimenkul almış.

Bunun en güzel kanıtı ise Çevre Bakanı Sayın Kurum’un cevabında ortaya çıkmıştır. 2018 yılından 2022 yılına kadar yabancıların aldığı taşınmaz sayısı yüzde 172 artmıştır, Türkiye yabancılaşmıştır. Yabancılar için ucuzlar diyarı haline gelen ülkemizde ev almak Türklere hayal, yabancılara fırsat oldu” ifadelerini kullandı.

Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi

“VATANDAŞA KİRASINI ÖDEYEMİYOR”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, yabancıya konut satışının aynı zamanda AKP iktidarında parsel parsel dağıtılan vatandaşlık olduğunu ifade etti. Barınma konusunda vatandaşın yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Purçu, “Türkler kiraları bile ödeyemezken, internet sitelerinde ‘ev arkadaşı arıyorum’ ilanları gezerken, aileler birleşerek oturdukları evin kirasını zorla öderken Türkiye topraklarında yabancıların katlanarak artması son derece vahim bir durumdur” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi