Apartmandaki Usulsüzlükleri Bildirdi, Başına Gelmeyen Kalmadı Apartmandaki Usulsüzlükleri Bildirdi, Başına Gelmeyen Kalmadı

Antalya Ekspres'ten Dilan Eray'ın haberien göre, Nevruz Bayramı için Antalya’ya İran’dan yoğun turist gelirken, yabancılara satılan konut satışında İranlıların olması ise emlak sektörünü harekete geçirdi.

İnşaat firmalarının caddelerdeki reklam panolarına verdiği ilanlar dikkat çekerken Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar “Hem İranlılar, hem Ruslar hem de Ukraynalıların kısacası yabancıların Antalya’yı tercih etmesinden ötürü konut fiyatları arttı. Bu gidişle Türklere Antalya’da ev kalmayacak” dedi.

En Çok İranlılara Satıldı

Antalya’da Şubat ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,68 artarak 4 bin 727 adet ile Türkiye ortalamasının yaklaşık 7 puan üzerinde gerçekleşti.

Antalya’da konut satışlarının yüzde 25,9’u Kepez ilçesinde olurken Alanya yüzde 24,6’lık pay ile ikinci, Muratpaşa yüzde 17,5 ile üçüncü sırada yer aldı.

Antalya, İstanbul’dan sonra yabancıların en çok tercih ettiği ikinci il oldu. Şubat ayında yabancılara bin 99 konut satıldı. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı İran vatandaşlarına yapıldı.

Şubat ayında İran vatandaşları Türkiye’den 711 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla 633 konut ile Irak, 509 konut ile Rusya vatandaşları izledi.

Nevruz Nedeniyle Geldiler

Nevruz Bayramı’nın gelmesi ve İranlıların bu bayramda en çok tercih ettiği yerlerin arasında Antalya’nın yer alması konut sektörünü harekete geçirdi.

Gelen yabancılara ev satmak için harekete geçen firmaların reklam panolarına verdiği ilanlar da dikkat çekiyor. İnşaat firmaları şehrin dört bir yanına ilanlar verirken, AVM’lerde ise stantlar kurdu.

Sadece İranlıların değil mevcut savaştan dolayı Antalya’ya yoğun bir göçün olduğunu ifade eden Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Hem İranlıların hem Rusların hem de Ukraynalıların kısacası yabancıların Antalya’yı tercih etmesinden ötürü de konut fiyatları arttı. Firmalar hep yabancılara konut satmaya yönelik hareket ediyor. Ev bulmak artık çok sıkıntılı. Zaten pandemi döneminde müteahhitler ciddi sıkıntılar yaşadı. Maliyetler de artınca inşaat sektörü neredeyse durdu” dedi.

Özellikle İranlıların ve Arap şeyhlerinin Antalya’dan çok konut aldığına dikkat çeken Çağlar, “Şu anda talep var ama ev yok. İleride nasıl olur bilemiyoruz. Ama gelen yabancılar burada kalıcı olursa gelen öğrencilerimiz, memurlarımız ev bulamayacak duruma gelebilirler.

Ruslar bile 3 - 4 kişi birleşip ev kiralıyor. İleride yerli vatandaşımız daha çok sorun yaşayacak. Bunun sorumlusu emlakçılar gibi gösteriliyor ama ev sahipleri bu fiyatları belirliyor” şeklinde konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi