Altın Emlak Genel Müdürü ve Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, 24TV Gündem Dışı Programında önemli bir soruya açıklık getirdi.

TÜGEM Genel Başkanı Hakan Akdoğan, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz ile Birlikte TV24 Kanalında Gündem Dışı programına konut olan Mustafa Hakan Özelmacıklı, yabancıya konut satışının konut fiyatlarına etkisi noktasında gelen soruya cevap verdi.

Hakan Özlemacıklı:

TOKİ Başvurunuz İptal Edilmemesi için Bunlara Dikkat! TOKİ Başvurunuz İptal Edilmemesi için Bunlara Dikkat!

Yabancıya satış toplam satışlar içerisinde çok fazla bir yüzdeye ulaşmıyor. Ortalamada %4 seviyelerinde bir orana ulaşıyor. Bu oranın hepsi de vatandaşlık için almıyor. Konut fiyatlarındaki artış genel bir problem ama yabancıların bölgesel bazda etkisi yadsınamaz.

Bugün yabancılar her yerde gayrimenkul almıyor. Örneğin, Burdur’da yabancı gayrimenkul almıyor. İstanbul’un belli ilçelerinde,

Akdeniz vb. yabancının talep ettiği bölgelerde, yabancının konut alımı, arz ve talebi etkileyen bir unsur. Yabancıların paralarının daha değerli olması da fiyatların daha hızlı yükselmesine sebep olabiliyor.” yorumunda bulundu.

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, geçen gün çıktığı Tv programında konuyu değerlendirmiş ve yabancı yatırımcının mülteciden ayrıştırılması gerektiğini ve daha fazla yabancıya satışın teşvik edilmesi gerektiğin söylemişti.