Yabancıların vatandaşlık alma şartının 400 bin dolara yükseltilmesine ilişkin uygulamanın yürürlüğe girmesine kısa bir zaman kala piyasa hareketlendi. Sektör temsilcilerine göre son bir ayda satışlar yüzde 60 arttı.

Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon 488 Bin TL! Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon 488 Bin TL!

Yeni Mesaj'da yer alan habere göre, yabancılara konut satan emlak şirketleri, potansiyel müşterilerini İstanbul Havalimanı'nda açtıkları standlarla karşılıyor.

Konuta yabancı ilgisi özellikle İstanbul ve Antalya'da konut fiyatlarının şişmesine yol açıyor. Yabancıların vatandaşlık hakkı kazanmak için 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alma şartının 400 bin dolara yükseltilmesiyle ilgili kararın yürürlüğe girmesine sayılı günler kaldı.

Sektör temsilcileri son aylarda yabancıya satışlarda yüzde 60 artış gözlemlediklerini söyledi. Vatandaşlık için en az 250 bin dolarlık konut alınması şartı 13 Haziran'a kadar geçerli olacak. Daha önce bu tarih 13 Mayıs olarak belirlenmişti.

Yeni düzenleme ne diyor?

13 Nisan'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında vatandaşlık hakkı kazanmak için satın alınması gereken gayrimenkul bedelinin 400 bin dolara çıkarılması kararı alınmıştı.

Vatandaşlık hakkı kazanmak için 250 bin dolara gayrimenkul alma şartı 13 Haziran itibariyle 400 bin dolara yükseltiliyor. 13 Haziran'dan itibaren yabancı yatırımcı, en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koydurması ve tutarı da peşin olarak yatırması halinde vatandaşlık alabilecek.