Yeni uygulama ile birlikte iş yerlerinin konuta dönüştürülerek, konut açığına çözüm üretildiğine dikkat çeken Özerçen, “Uygulama İmar Planlarında ‘Ticaret Konut’ olarak belirlenip yapı ruhsatı bu şekilde düzenlenecek, 18 Ağustos 2022 tarihinden önce düzenlenmiş olacak.

Ticaret + Konut toplamında konut kullanım oranı yüzde 80’i geçmeyecek ve son olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sonuçlanarak tadilat ruhsatı düzenlenecek” diye konuştu.

Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alternatifi Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alternatifi

GÜNCEL KDV ORANLARI NEDİR?

Mali Müşavir Emre Özerçen, yeni uygulama ile birlikte iş yerinden konuta dönüşen alanlar için tapuların konut olarak düzenleneceğini belirtti.

Özerçen, “Yapı ruhsatlarında işyeri olarak geçen bağımsız bölümlerde KDV oranı yüzde 18.Eğer yapı ruhsatı temel alınırsa bağımsız bölümler ofisten konuta dönüşse dahi inşaat firmaları yüzde 18 oranında KDV hesaplayıp buna göre faturalarını düzenleyecekler.

Fakat tadilat ruhsatı temel alınır ise kademeli KDV oranı devreye girecek venet alanı 150 metrekare altında ki konutlar için yüzde 8 KDV hesaplanacak.Böylelikle tapuda konut olarak gösterilen bağımsız bölümler için KDV iadesinin önü açılmış olacak” ifadelerini kullandı.

KDV İADESİ ALINABİLİR Mİ?

Emre Özerçen, KDV iadesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İnşaat sektöründe indirimli orana tabi konut üretimi yapan firmalar için indirim yolu ile giderilemeyen Katma Değer Vergisinin iade yolu ile geri alınmasının hem finansman hem de işletme sermayesinin kuvvetlendirmesi anlamında önemli ölçüde katkı sağladığı aşikar.

Her ne kadar beklentimiz tadilat ruhsatının temel alınıp tapuları konut olarak çıkan bağımsız bölümler için kademeli KDV oranının hesaplanacağı yönünde olsa da idare tarafından konunun netleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Editör: Emlak Zirvesi